- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt na dom przy niskiej zdolności kredytowej
Planując kupno domu na kredyt hipoteczny, zanim udamy się do banku, powinniśmy zadbać o swoją zdolność kredytową. Jest to istotne, ponieważ bank, rozpatrując wniosek, będzie oceniał nie tylko nasze dochody, ale i wszystkie zobowiązania.
Samo wnioskowanie o kredyt hipoteczny to długi proces. Zbieranie dokumentów, ocena zdolności kredytowej, czekanie na weryfikację, wycena nieruchomości – te wszystkie formalności mogą trwać miesiąc a nawet dłużej. Najgorsze, co może spotkać w tym czasie kredytobiorcę, to wiadomość, iż ma za niska zdolność kredytową i pieniędzy nie dostanie. W związku z tym lepiej zawczasu zadbać o swoją zdolność kredytową, by później nie czekała nas niemiła niespodzianka.
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa wyliczana jest przez bank na podstawie różnicy dochodów netto i stałych wydatków ponoszonych przez kredytobiorcę. W ten sposób instytucja finansowa sprawdza, czy pozostały po odliczeniach dochód wystarczy na spłatę raty kredytu.
Zlikwiduj mniejsze kredyty
Poprawić swoją niską zdolność kredytową możemy na kilka sposobów. Przede wszystkim powinniśmy pozbyć się wszelkich zobowiązań, takich jak: karty kredytowe, linia kredytowa, inne kredyty gotówkowe, samochodowe czy ratalne, np. zaciągane na zakup sprzętu RTV lub AGD. Wszystkie takie zobowiązania obciążają comiesięczny dochód i wpływają negatywnie na naszą zdolność kredytową. Podobnie banki traktują posiadane przez nas karty kredytowe i przyznane w rachunku bankowym kredyty odnawialne oraz debety, nawet jeśli z nich nie korzystamy. W związku z tym warto się zastanowić nad zamknięciem zbędnych debetów i likwidacją nieużywanych kart.
Obecnie banki nie udzielają kredytów hipotecznych na dom bez wkładu własnego, dlatego warto przed złożeniem wniosku o kredyt zacząć oszczędzać. Dzięki temu nie tylko zwiększymy swoje szanse na kredyt, ale także możemy uzyskać lepsze warunki spłaty - np. niższe oprocentowanie.
Wnioskuj ze współkredytobiorcą
W przypadku, gdy bank nie chce nam udzielić kredytu na dom z powodu niskiej zdolności kredytowej, możemy do kredytu włączyć współkredytobiorcę. Powinniśmy się jednak upewnić, że wybrana osoba faktycznie podniesie naszą zdolność kredytową, ponieważ będzie ona tak samo wnikliwie oceniana przez bank jak główny kredytobiorca.
Dłuższy okres kredytowania
Popularnym sposobem na poprawę zdolności kredytowej jest także wydłużenie okresu kredytowania. Dzięki temu kwota raty miesięcznej ulega obniżeniu, a nasza zdolność kredytowa się polepsza. Raty będą niższe, ale dłuższy okres spłaty oznacza konieczność zapłacenia większych odsetek za pożyczoną kwotę kredytu hipotecznego. Przypomnijmy, że maksymalnym obecnie okresem spłaty jest 35 lat.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!