- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Obowiązki poręczyciela
Droga do kredytu bankowego bywa trudna i wyboista, szczególnie jeśli kredytobiorca nie odznacza się wysokimi zarobkami i zadowalającą historią kredytową. W takiej sytuacji często prosi się o poręczenie osoby trzeciej, by zwiększyć szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Zanim zdecydujesz się zostać czyimś żyrantem, zapoznaj się jednak z informacjami na temat obowiązków poręczyciela. To pozwoli uniknąć ewentualnych problemów i rozczarowań.
Jeśli bank wymaga zabezpieczenia spłaty udzielanego kredytu, zwykle stosuje się ubezpieczenie (na życie lub od utraty pracy). Jeśli to nie wystarcza bądź jest to pierwsza pożyczka w życiu młodej osoby, wnioskodawca może być zobligowany do ustanowienia zabezpieczenia w postaci poręczenia.
Kim jest poręczyciel?
Poręczyciel to osoba, która zabezpiecza spłatę zobowiązania. Bank może zażądać od kredytobiorcy ustalenia jednego lub kilku poręczycieli.
Ryzyko związane z poręczeniem
Poręczenie kredytu to bardzo poważna decyzja i nie należy jej podejmować pod wpływem impulsu lub sentymentu. Poręczony kredyt to niemal własny kredyt. Jeśli kredytobiorca zaniecha spłaty, będzie się to wiązało z odpowiedzialnością finansową żyranta. Jeśli poręczyciel sam zechce zaciągnąć pożyczkę w banku, poręczony kredyt może mu to znacząco utrudnić. Będzie tak przede wszystkim wówczas, gdy kredytobiorca zacznie opóźniać się z ratami.
Ciężki los żyranta
Poręczony kredyt obniża więc zdolność kredytową (w niewielkiej bądź pełnej wysokości - w zależności od statusu wpłaty rat), wpływa na historię kredytową i może być źródłem wielu problemów. Czy warto więc poręczać kredyty? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Nie niesie to za sobą żadnych wymiernych korzyści finansowych, może wręcz spowodować stratę, ale zawsze pozostaje jeszcze czynnik ludzki. Jeśli bliska osoba potrzebuje poręczenia, trudno odmówić tym bardziej, że obecny poręczyciel może w przyszłości potrzebować identycznego zabezpieczenia i wówczas role mogą się odwrócić. Z pewnością warto wspomóc w ten sposób jedynie osoby, które darzymy zaufaniem i które sumiennie spłacają swoje zobowiązania. To pozwoli uniknąć większości przykrych sytuacji.
Jak zmniejszyć ryzyko?
Sposoby na zminimalizowanie ryzyka przy poręczaniu kredytu:
- Jeśli poręczamy kredyt w banku, monitorujmy jego spłatę. Mamy do tego prawo.
- Unikajmy sytuacji, w których jesteśmy jedynymi poręczycielami. Wielu poręczycieli może powodować, że ciężar kredytu rozłoży się na wszystkie osoby.
- Starajmy się wynegocjować jak najlepsze warunki w umowie kredytowej z bankiem. Mogą to być zapisy o maksymalnej kwocie poręczenia (np. do wysokości długu bez odsetek) i o pierwszeństwie zaspokajania należności z majątku kredytobiorcy.
Przed podjęciem decyzji o poręczeniu kredytu dobrze się zastanówmy. Z tej decyzji nie jest łatwo się wycofać, a konsekwencje nieterminowych płatności mogą się na nas boleśnie odbić.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!