- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Ile kosztuje dom na przedmieściach?
Popularność budowania domów na przedmieściach przywędrowała do nas z Europy Zachodniej oraz ze Stanów Zjednoczonych. Tereny, na których osiedlają się mieszkańcy obrzeży wielkich miast, są bardzo dobrze połączone z centrami, co pozwala na dotarcie do pracy stosunkowo szybko. Ile trzeba zapłacić za domek na przedmieściach?
Przedmieście to obszar przylegający do miasta, ale administracyjnie jest odrębny, czyli nie wchodzi w obszar zarządzania miasta. Najczęściej jest to po prostu miejscowość lub wieś sąsiadująca z dużym miastem. Mieszkania i domy na tego typu terenach z roku na rok zyskują na popularności. W Europie przykładem miasta otoczonego takimi osiedlami domków jednorodzinnych może być Londyn.
Zainteresowanie przedmieściami
Przez pierwsze trzy miesiące 2015 roku Polacy uzyskali ponad 15% więcej pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych niż w roku poprzednim. Liczba mieszkań deweloperskich oddanych do użytku spadła tymczasem aż o 14%. Z badań tych wynika, iż Polacy, szukając przestrzeni, coraz częściej wybierają życie poza miastem.
Badania Westwing Home and Living potwierdzają, że ponad 60% Polaków marzy w zamieszkaniu w wolnostojącym domu o powierzchni od 100 do 150 m2 z ogródkiem. Dużo mniejszym zainteresowaniem natomiast cieszą się wielkie domy o powierzchni ponad 200 m2.
Ile to kosztuje?
O zwiększającej się popularności własnych domów decyduje także ich cena. Według danych szacunkowych taka inwestycja jest tańsza od kupna podobnego mieszkania w zabudowie wielorodzinnej o nawet 20%. Dla przykładu podajmy, że gotowy do wprowadzenia (niewymagający remontu) dom pod Warszawą może kosztować nawet 3,5-4 tys. zł za m2, co jest ceną wręcz nieosiągalną dla stołecznych mieszkań - nawet tych zlokalizowanych w zewnętrznych dzielnicach miasta.
Zatłoczone miasta…
Polskie miasta są coraz bardziej zatłoczone i coraz bardziej zaczynają przypominać zagraniczne aglomeracje. Ranking Tom Tom Traffic Index stawia Warszawę na 4 miejscu wśród przepełnionych miast Europy. Polska stolica wyprzedza Rzym, Londyn, Paryż i Ateny. To oznacza, że urbaniści i architekci powinni zacząć planować budynki, tak by sprostać warunkom nowoczesnych miast i wymaganiom ich mieszkańców. Rozwiązaniem tych problemów może stać się nowe podejście do projektowania wnętrz. Powinno być ono nastawione na maksymalną ergonomię, kompaktowość i pojemność na minimalnej przestrzeni.
…ale coraz czystsze
Według architektów oraz planistów trend wypływu mieszkańców z miast na wsie i przedmieścia jest przejściowy. Już teraz zauważa się tendencję powrotu mieszkańców do zmieniających się miast. Ma to przede wszystkim związek z tym, ze wielkie aglomeracje stają się czystsze, bardziej przestrzenne i ekologiczne, a tym samym wygodniejsze do życia.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!