- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kosztowny remont tylko na kredyt hipoteczny
Decydując się na remont mieszkania, musimy liczyć się dość sporymi wydatkami. Niestety już samo zatrudnienie fachowców dużo kosztuje, a do tego jeszcze trzeba doliczyć materiał, farby, urządzenia itd. Im dłuższa lista zaplanowanych prac, tym większe koszty. Czy warto zatem sfinansować remont kredytem hipotecznym?
Chcąc pożyczyć pieniądze na remont mieszkania, mamy do wyboru m.in. kredyt gotówkowy, hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną. W przypadku niewielkiego remontu, związanego jedynie z odświeżeniem lokalu czy wymianą mebli, możemy pokusić się o kredyt gotówkowy. W sytuacji, gdy chcemy zrobić generalną renowację lokalu, łącznie z hydrauliką, CO i wymianą wyposażenia, warto zastanowić się nad kredytem lub pożyczką hipoteczną.
Zanim wezwiemy fachowca
Zanim zdecydujemy się na remont, należy przeanalizować wydatki i sporządzić kosztorys. Pozwoli to na weryfikację przyszłych wydatków i ocenę potrzeb finansowych związanych z remontem. Kiedy już oszacujemy koszty, możemy zabrać się do wyszukania najlepszego sposobu finansowania.
Finansowanie remontu
W przypadku, gdy jesteśmy właścicielem nieruchomości, którą chcemy wyremontować, możemy rozważyć kredyt lub pożyczkę hipoteczną. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym, co oznacza, iż bank precyzuje, na co może być on konkretnie udzielony. Najczęściej kredyt taki jest zaciągany na zakup mieszkania, domu, działki budowlanej, także na budowę lub przebudowę domu. W przypadku kosztownego remontu kredyt hipoteczny może być także udzielony na ten cel.
Konieczna jest własna nieruchomość!
Aby uzyskać kredyt hipoteczny na remont, musimy być właścicielem nieruchomości, której hipoteka nie jest obciążona. Udzielenie takiego kredytu to długotrwały proces w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego. Samo rozpatrzenie wniosku może trwać około miesiąca. Dodatkowo, aby starać się o kredyt hipoteczny na remont, musimy wcześniej sporządzić kosztorys prac remontowych, a także na własny koszt wycenę nieruchomości (od 300 do 600 zł). Dodatkowo ustanowienie hipoteki to opłaty sądowe za wpis i wykreślenie hipoteki około 300 zł, a także podatek od czynności cywilnoprawnych.
Pamiętajmy także, iż po zakończeniu remontu musimy rozliczyć się z bankiem z wykonanych prac, a także udokumentować wszystkie poniesione wydatki. Aby tego dokonać, wystarczy dostarczyć do banku faktury lub pracownik banku może przeprowadzić inspekcję.
Dlaczego warto?
Zaletą sfinansowania remontu kredytem lub pożyczką pod hipotekę jest ich niskie oprocentowanie, średnio 4-5%, które jest dużo niższe niż przy kredycie gotówkowym. Dodatkowo spłatę możemy rozłożyć nawet na 20 lat, a to zdecydowanie wpłynie na wielkość raty i odciąży nasz budżet domowy.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!