- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Czy stałe oprocentowanie się opłaca?
Sięgając po kredyt bankowy, do wyboru mamy kredyty z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Te pierwsze gwarantują niezmienne oprocentowanie podczas spłaty kredytu (choć nie cały), tylko czy stałe oprocentowanie się opłaca?
Dobór oprocentowania, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych, zaciąganych najczęściej na dłuższy okres, sięgający nawet 20 lat, jest dość ważną kwestią. To od doboru oprocentowania i jego poziomu zależeć będzie po części koszt kredytu i wielkość regulowanej przez kredytobiorcę raty. W sytuacji, kiedy banki kuszą swoich potencjalnych klientów korzystnymi, niskimi marżami, warto zastanowić się, która opcja bardziej się opłaca – stałe oprocentowanie czy też zmienne.
Tanio to nie zawsze korzystnie
W przypadku kredytów hipotecznych kuszącą wizją może być wizja niskich prowizji, jakie przyjdzie zapłacić klientowi przy zaciąganiu tego rodzaju zobowiązania. W ślad za niską prowizją czy marżą idzie jednak zmienne oprocentowanie. I choć najczęściej początkowo może kusić niskim poziomem, to jednak biorąc pod uwagę długi okres spłaty, a przy tym zmieniająca się stawkę WIBOR, w oparciu o którą ustalane jest oprocentowanie kredytów w złotych, w dłuższej perspektywie sytuacja nie wygląda już zachęcająco. Drugim rozwiązaniem kredytowym jest oprocentowanie stałe. Czy jednak rzeczywiście jest bardziej opłacalne?
Stałe oprocentowanie, ale tylko przez krótki czas
Niestety, przeglądając oferty poszczególnych banków oferujących klientom kredyty hipoteczne, łatwo zauważyć, że w chwili obecnej tylko kilka instytucji finansowych oferuje klientom kredyty z oprocentowaniem stałym. Mowa tu o:
- Deutsche Banku,
- BZ WBK,
- Banku BGŻ,
- PKO Banku Polskim,
- Getin Banku.
W przypadku każdej z ofert oprocentowanie stałe jest oprocentowaniem czasowym, obowiązującym najczęściej na okres pięciu lat, by po tym czasie przybrać formę oprocentowania zmiennego. W przypadku dwóch z wymienionych banków istnieje możliwość przedłużenia oprocentowania stałego na okres jeszcze dwóch lat.
Należy jednak przy tym zauważyć, że choć klient korzysta z oprocentowania stałego (a w sytuacji, kiedy podpisując umowę kredytową, obowiązują niskie stawki WIBOR, przez najbliższe kilka lat nie musi obawiać się podwyższenia rat kredytu). Obowiązują go jednak wyższa marża i/lub prowizja naliczane przez kredytodawcę.
Zanim zatem podpiszemy umowę kredytową z bankiem, warto na spokojnie i dokładnie obliczyć, która z wersji kredytu jest dla klienta bardziej opłacalna.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!