- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Nie daj się nabrać na promocje cenowe mieszkań
Pierwsze wrażenie bywa w życiu ważne, ale w przypadku zakupu mieszkania może okazać się katastrofalne. Tym bardziej warto dołożyć wszelkich starań, by swoje cztery kąty kupić jak najlepiej i nie dać się zwieść różnego typu promocjom cenowym, które mogą okazać się pułapkami.
Do zakupu mieszkania nie warto podchodzić bezmyślnie. Jeśli nie posiadamy milionowej fortuny, gdzie kilkaset tysięcy złotych znaczy niewiele, te, które zamierzamy przeznaczyć na mieszkanie, wydajmy najlepiej, jak to tylko możliwe.
Gdy się kupiec spieszy…
Pośpiech jest najgorszym doradcą. W przypadku zakupu mieszkania to powiedzenie sprawdza się w pełni. Jeśli ktoś chce sprzedać szybko i tanio lokal, najczęściej nie ma czystego sumienia i robi to z jakiegoś istotnego powodu. Oczywiście zdarzają się sytuacje losowe, które taki pośpiech i cenę mogą uzasadniać (np. konieczność sfinansowania leczenia), ale przeważnie to zwykłe pseudookazje. Właśnie dlatego warto dokładnie sprawdzić, co jest powodem ceny niższej od rynkowej, a tych powodów może być wiele, np. hałaśliwi sąsiedzi.
Rekonesans
Nie warto ekscytować się określeniami „okazja” czy „promocja”. Najlepiej wszystko dokładnie obejrzeć, zwrócić uwagę na detale, sprawdzić, czy nie ma gdzieś ukrytych uszkodzeń lub wad, które wymusiłyby natychmiastowy remont. Oczywiście mogą być też inne przyczyny sprzedaży mieszkania po okazyjnej cenie. Warto zrobić swoisty rekonesans, podpytać sąsiadów, sprawdzić dokładnie najbliższą okolicę.
Autostrada pod oknem
Nieoczekiwana promocja może również być konsekwencją tego, że tuż za oknami mieszkania planowana jest budowa biurowców, wieżowców lub jakiejś obwodnicy. Zanim zapłacimy za nowe lokum, warto najpierw zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Lepiej wiedzieć z góry, czego można się spodziewać.
Wady ukryte
Łatwo również można dać się nabrać na promocje, gdy w rzeczywistości stan mieszkania jest zły, czego wcale nie musi być widać na pierwszy rzut oka. W zakamarkach i za szafkami może kryć się wilgoć oraz grzyb, co bywa nierzadką dolegliwością mieszkań na parterze lub usytuowanych na ostatnim piętrze. Nie od razu zauważymy również ślady insektów, a szczególnie mrówek i karaluchów. Jeśli trzeba, warto zasięgnąć rady specjalisty, który oceni stan lokalu.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!