- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt we frankach przeszkodzi w sprzedaży mieszkania?
Posiadanie kredytu we frankach nie zawsze przeszkodzi w sprzedaży mieszkania. Część banków zgadza się na to bez problemu. Decyzja o sprzedaży nieruchomości może jednak być bardzo opłacalna.
Setki tysięcy Polaków posiada kredyt hipoteczny w szwajcarskiej walucie, a problem tzw. frankowiczów ciągle jest dużym kłopotem zarówno dla rządu, jak i dla sektora bankowego. Wielu z tych kredytobiorców pożyczało pieniądze na zakup mieszkania, gdy kurs szwajcarskiej waluty wynosił 2 zł, a obecnie frank kosztuje 3,95 zł. Łatwo się domyślić, że to oznacza duży wzrost długu wobec banków.
Dopłacanie do kredytu
Ten wzrost poziomu kredytu pozostałego do spłaty może być ważną przeszkodą w sprzedaży mieszkania. Kupiec może zaproponować cenę, zgodnie z trendami rynku nieruchomości, która wcale nie pokryje posiadanego zobowiązania we frankach. A przecież ceny mieszkań spadły na rynku wtórnym w ciągu kilku ostatnich lat. Sprzedaż w takiej sytuacji oznaczałaby konieczność dopłacenia do kredytu hipotecznego.
Problem z bankami
Kolejnym problemem mogą być same banki, ponieważ nie wszystkie zgadzają się na sprzedaż mieszkania, będącego zabezpieczeniem kredytu. Inne uzależniają zgodę od indywidualnej analizy sytuacji konkretnego klienta. Ewentualna cesja kredytu na nabywcę mieszkania jest również traktowana z niechęcią przez banki i w dużej mierze zależy od zdolności kredytowej nowego właściciela czterech kątów.
Przeniesienie hipoteki
Niektórzy kredytobiorcy korzystają jeszcze z innego rozwiązania, gdy chcą sprzedać mieszkanie, nad którym wisi widmo kredytu we frankach. Mianowicie można zdecydować się na przeniesienie hipoteki, czyli zmienić przedmiot zabezpieczenia, a wtedy uwolnione mieszkanie łatwiej sprzedać. Niestety, jest to rozwiązanie tylko dla kredytobiorców, którzy posiadają nieruchomość, którą bank uzna za tyle atrakcyjną, że zgodzi się na zmianę zabezpieczenia. Nie wszystkie banki jednak przychylnie podchodzą również do takiego rozwiązania. Jeśli jednak już zdecydujemy się na takie rozwiązanie, trzeba liczyć się ze skomplikowaną procedurą, z koniecznością wyceny nieruchomości, która będzie nowym zabezpieczeniem, a także z koniecznością podpisania aneksu do umowy.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!