- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Czy warto nadpłacać kredyt?
Spłata rat zazwyczaj jest dla gospodarstwa domowego sporym obciążeniem. Właśnie dlatego w okresie obniżki stóp procentowych lub w sytuacji niespodziewanego przypływu środków finansowych można się zastanowić nad nadpłatą kredytu. Zanim podejmiemy decyzję, rozważmy wszelkie plusy i minusy takiego rozwiązania.
Opłacalność nadpłaty kredytu jest związana przede wszystkim z rodzajem zobowiązania, z jakim mamy do czynienia. Najlepiej zajrzeć do umowy kredytowej, w której znajdziemy wyczerpujące informacje na temat możliwości dokonania wcześniejszej spłaty.
Prowizja od wcześniejszej spłaty
Kredyt gotówkowy to dość kosztowny rodzaj świadczenia. Ma znacznie wyższe oprocentowanie niż kredyty hipoteczne. Kredyt gotówkowy zdecydowanie warto nadpłacać właśnie z uwagi na jego całkowite koszty, tym bardziej że banki zwykle nie pobierają opłat za zwrócenie długu - w całości lub części - przed terminem. Co innego w przypadku kredytów hipotecznych.
Przy kredytach pod hipotekę najczęściej mamy do czynienia z opłatami za wcześniejszą spłatę zadłużenia. Te nie są wysokie - przeważnie 1-3% wartości spłacanej kwoty, ale mimo wszystko to wydatek. Na pocieszenie warto dodać, że prowizje te zwykle banki pobierają tylko przez pierwsze 3-5 lat trwania okresu umowy. Gdy zechcemy całkowicie rozliczyć się z kredytu w szóstym roku jego spłacania, większość banków umożliwi to bez pobierania dodatkowych opłat.
Krótszy okres spłaty bądź niższa rata
Dodajmy, że nadpłata kredytu może zostać rozliczona w dwojaki sposób - możemy dzięki niej zmniejszyć wysokość kolejnych rat, pozostawiając ten sam okres spłaty, jaki został pierwotnie ustalony w umowie, a możemy też go skrócić, w dalszym ciągu spłacając kolejne raty w tej samej wysokości. Korzystniejsze finansowo jest to drugie rozwiązanie, niemniej jednak czasem warto zapłacić kilka złotych więcej w odsetkach, by co miesiąc odciążać swój domowy budżet ze zbyt wysokiej raty.
Spłacać wcześniej czy nie?
Nadpłata kredytów gotówkowych i hipotecznych jest korzystna zwłaszcza wtedy, gdy bank nie pobierze z tego tytułu wysokich opłat dodatkowych. Dlatego trudno jednoznacznie ocenić, czy warto działać w ten sposób, choć zwykle pozwoli to na oszczędność na wydatkach z tytułu odsetek. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i konkretnej umowy kredytowej. Nie można również zapominać o wartości psychologicznej takiego działania. Szybsza spłata kredytu lub obniżenie raty za sprawą nadpłaty może znacznie ułatwić nam życie i wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!