- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Ustanowienie hipoteki - na czym to polega?
Jedną z najpewniejszych form zabezpieczenia należności, jest ustanowienie hipoteki. Wymaga to jednak wypełnienia określonych formalności. W tym również obecności notariusza.
Najczęściej spotykamy się z hipoteką jako formą zabezpieczenia należności w bankach - mowa o kredytach i pożyczkach hipotecznych.
Na czym polega ustanowienie hipoteki?
W przypadku zabezpieczeń kredytów mieszkaniowych stosuje się hipotekę umowną. Do jej ustanowienia niezbędna jest umowa spisana pomiędzy zainteresowanymi stronami. W przypadku zabezpieczenia bankowego wierzycielem jest bank, a kredytobiorca jest właścicielem nieruchomości zabezpieczającej spłatę długu. Strony podpisują umowę, na mocy której hipoteka stanowi zabezpieczenie kredytu, następnie dokonywany jest wpis do księgi wieczystej nieruchomości.
Nie zawsze potrzebny notariusz
Generalnie ustanowienie hipoteki następuje w formie aktu notarialnego. Wyjątkiem natomiast jest ustanowienie hipoteki na rzecz banków, które dokonywane jest po prostu w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Nie jest wymagany wówczas akt notarialny, co zaniża koszt takiego oświadczenia, ponieważ nie płaci się wówczas notariuszowi taksy.
Też trzeba wiedzieć
Samo ustanowienie hipoteki to za mało, aby takie zabezpieczenie zaczęło funkcjonować. Należy jeszcze fakt ten wpisać do księgi wieczystej i dopiero wtedy powstaje pełnoprawna hipoteka. Sam wpis zaczyna być ważny z chwilą złożenia wniosku o jego dokonanie.
Jeżeli wpis ma formę aktu notarialnego, wszystkimi formalnościami związanymi z wpisaniem hipoteki do księgi wieczystej, zajmie się już sam notariusz.
Miejsca hipoteczne
Wierzyciele zapewne wiedzą, że nieruchomość może obciążać nie tylko jedna hipoteka i to od nich zależy, czy zdecydują się na zabezpieczenia hipoteczne z dalszych miejsc. Trzeba bowiem wiedzieć, że w razie potrzeby najpierw zostaną zabezpieczone wierzytelności z pierwszego miejsca w hipotece. Dopiero później będą realizowane kolejne wpisy. Faktem natomiast jest, że najczęściej z drugiego miejsca, korzystają ci sami wierzyciele, którzy mają ustanowione hipoteki na pierwszym miejscu.
Pewne zabezpieczenie
Hipoteka na nieruchomości stanowi solidne zabezpieczenie między innymi dlatego, że nawet jeżeli nieruchomość zmieni właściciela, to z prawnego punktu widzenia dla wierzyciela nic to nie zmienia. Obciążenie na tej nieruchomości nadal pozostaje, a wierzyciel ma pełne prawo do roszczeń.
Kupując mieszkanie czy dom z wpisem hipotecznym, trzeba być świadomym, że nabywa się je wraz z obciążeniem.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!