- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Hipoteka przymusowa - definicja
Hipoteka może być ustanowiona, nie tylko na podstawie umowy pomiędzy wierzycielem a właścicielem nieruchomości będącym dłużnikiem, ale również bez wiedzy i zgody tego drugiego. Wówczas jest to hipoteka przymusowa.
Kredyty hipoteczne zabezpieczane są hipotekami na nieruchomościach. Aby takie obciążenie hipoteczne powstało, musi zostać dokonany wpis do księgi wieczystej.
Najczęściej jako umowa pomiędzy stronami
W przypadku kredytów hipotecznych mamy do czynienia z hipoteką umowną. Umowa jest zawierana pomiędzy zainteresowanymi stronami, czyli bankiem, który jest wierzycielem, ponieważ pożycza pieniądze, oraz kredytobiorcą - właścicielem nieruchomości.
Aby hipotekę umowną ustanowić, niezbędny jest wpis do księgi wieczystej danej nieruchomości. Ale nie tylko hipoteka umowna może być ustanowiona, istnieje również możliwość ustanowienia hipoteki przymusowej.
Przymusowa, czyli jaka?
Już sama nazwa wskazuje na to, że hipoteka przymusowa ustanawiana jest bez wiedzy i zgody właściciela nieruchomości. Decyduje o tym sąd.
By ustanowić hipotekę przymusową, musi być wydany przez sąd tytuł wykonawczy wobec właściciela nieruchomości, który jest dłużnikiem (np. nakaz do zapłaty, wyrok). Tytuł wykonawczy powinien być opatrzony klauzulą wykonalności. Mając takie postanowienie w kieszeni, można złożyć wniosek do sądu, prowadzącego księgi wieczyste o dokonanie wpisu hipoteki przymusowej do księgi wieczystej na nieruchomości dłużnika.
Jakie kroki należy podjąć?
Jeżeli wierzyciel chce odzyskać swoje należności i wie o tym, że dłużnik jest w posiadaniu określonej nieruchomości, powinien najpierw uzyskać przynajmniej podstawowe informacje na temat tej nieruchomości. Dobrze jest uzyskać jej numer księgi wieczystej, sprawdzając, czy to dłużnik na pewno jest prawnym właścicielem danego domu czy mieszkania.
Po ustaleniu właściciela nieruchomości należy złożyć wniosek o wydanie odpisu z księgi wieczystej. Aby ustanowić hipotekę przymusową, trzeba złożyć w sądzie wniosek o wydanie tytułu egzekucyjnego z klauzulą wykonalności. To koszt rzędu ok 20 zł. Następnie należy złożyć wniosek (Formularz KW_wpis) o ustanowienie hipoteki przymusowej, we właściwym sądzie wieczysto-księgowym. Wniosek należy jeszcze opłacić, potem złożyć na biurze podawczym. Koszt wpisania hipoteki to 200 zł.
Inne podstawy ustanowienia hipoteki przymusowej
Nie tylko postanowienie sądu może być podstawą do ustanowienia hipoteki przymusowej. Posłużyć do tego celu może:
- wspomniany już tytuł wykonawczy,
- postanowienie prokuratury,
- ostateczna decyzja administracyjna,
- zarządzenie zabezpieczenia.
Hipoteka wygasa z chwilą wygaśnięcia wierzytelności, chyba że mogą z niej powstać kolejne wierzytelności.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!