- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Z lokatą szanse na wyższy kredyt rosną?
Słyszałeś, że lokata jest sposobem na podniesienie zdolności kredytowej i uzyskanie wyższego kredytu hipotecznego? Sprawdź, jak jest naprawdę.
Każdy, kto stara się o kredyt bankowy, zapewne jest świadomy, że aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji instytucji finansowej, należy posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Czasem ta jednak jest zbyt niska, a bank ma podejrzenia, że kredytobiorca może mieć problemy ze spłatą przyszłych rat.
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Czy potencjalny kredytobiorca może zwiększyć swoją zdolność kredytową, poprawiając jednocześnie wiarygodność w oczach banków? Oczywiście, że tak. Może to uczynić na wiele sposobów. I tak na przykład:
- Warto pozamykać wszystkie posiadane zobowiązania i zadłużenia, takie jak: pożyczki, kredyty ratalne, karty kredytowe, dopuszczalny debet na koncie.
- Można przystąpić do kredytu hipotecznego z osobą trzecią (o ile ona sama posiada wyższą zdolność kredytową), która automatycznie staje się współkredytobiorcą. Taką osobą trzecią może być mąż, rodzic lub rodzeństwo, a nawet osoba niespokrewniona (choć tylko niektóre banki udostępniają taką opcję).
- Warto wybrać równe raty - wówczas będziemy posiadać o wiele wyższą zdolność kredytową, niż gdybyśmy zdecydowali się na tańsze raty malejące,
- Można wydłużyć termin spłaty obecnie regulowanego kredytu, który obciąża nasza zdolność kredytową, jeśli nie jesteśmy w stanie go całkowicie spłacić. Należy jednak przy tym pamiętać, że w ogólnym rozrachunku taki kredyt po konsolidacji, refinansowaniu czy restrukturyzacji będzie nas kosztować więcej, ponieważ dłużej będziemy spłacać odsetki.
Czy lokata ma wpływ na wysokość kredytu?
Wracając do postawionego na samym początku pytania - czy jednym ze sposobów na poprawę zdolności kredytowej może być posiadany przez nas majątek. Konkretnie - na to, ile bank zechce nam pożyczyć, będą miały wpływ posiadane przez nas lokaty?
Otóż nie, nawet kiedy jest założona na bardzo wysoką kwotę, nie powiększa ona naszych comiesięcznych dochodów. Lokaty, jako cenne aktywa płynne, mogą natomiast stanowić dla banku informację o majątku potencjalnego kredytobiorcy. Mogą zatem poprawić jego wiarygodność, stanowiąc w oczach banku zabezpieczenie spłaty długu. Z kolei z punktu widzenia klienta lokaty mogą umożliwić wynegocjowanie niższego oprocentowania lub prowizji.
Buduj własną wiarygodność
Zanim zdecydujemy się na zaciągniecie kredytu hipotecznego, warto zadbać o pozytywną historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Ta obok zdolności kredytowej będzie miała duży wpływ na to, czy środki pieniężne zostaną nam przekazane, czy też nie.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!