- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Na czym polega hipoteka kaucyjna?
Od 23 lutego 2011 r. nie można już ustanawiać hipoteki kaucyjnej. Zabezpieczenia ustanowione w tej formie przed wskazaną datą nadal będą jednak widniały w działach IV ksiąg wieczystych - do czasu ich wykreślenia. Na czym polega zatem hipoteka kaucyjna?
Hipoteka jest definiowana jako ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane dla zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomościach oraz wybranych prawach. Hipoteka kaucyjna stanowiła jedna z takich form zabezpieczania.
Do czego stosowano hipotekę kaucyjną?
Ogólnie według przepisów hipoteka można zabezpieczyć wierzytelności, których wartość jest oznaczona. Hipoteka kaucyjna była natomiast stosowana w przypadku wierzytelności, których wysokość nie jest ustalona - np. otwarty kredyt na prowadzenie inwestycji. W takiej sytuacji zabezpieczenie to było stosowane do istniejących lub mogących dopiero powstać wierzytelności z określonego stosunku prawnego albo roszczeń związanych z wierzytelnością hipoteczną, lecz nieobjęte z mocy ustawy hipoteką zwykłą.
Hipoteka kaucyjna to jedyny dostępny sposób zabezpieczenia za pomocą zastawu wierzytelności wynikającej z dokumentów zbywalnych przez indos, czyli weksla i czeku.
Łącznie z odsetkami
Przedmiotem zabezpieczenia hipoteką kaucyjną, prócz samej wierzytelności, mogły być także odsetki i koszty postępowania, ale tylko takie, które mieszczą się w sumie wymienionej we wpisie hipoteki, czyli maksymalnej sumie odpowiedzialności.
Taki wpis wynikał z faktu, iż nie można było ustalić, jak wysoka będzie kwota wierzytelności, a istotą hipoteki kaucyjnej było ustalenie kulminacyjnej wysokości odpowiedzialności w sytuacji nie oznaczenia kwot należnych w okresie późniejszym.
Hipoteką kaucyjną nie można było zabezpieczać wierzytelności, których wysokość została już oznaczona. Tego typu zobowiązania mogły być przedmiotem hipoteki zwykłej.
Formy hipoteki kaucyjnej
Dodatkowo hipoteka kaucyjna mogła występować w dwóch formach:
- jako hipoteka przymusowa lub
- jako hipoteka umowna.
Wypowiedzenie lub zmiana hipoteki
Hipoteka kaucyjna różniła się od hipoteki zwykłej także wypowiedzeniem wierzytelności. W stosunku do hipoteki zwykłej w takim przypadku stosuje się przepisy o wypowiedzeniu wierzytelności hipotecznej. Do hipoteki kaucyjnej w momencie wypowiedzenia mają zastosowanie ogólne zasady prawa cywilnego.
W stosunku do przelewu wierzytelności zabezpieczonej hipoteką kaucyjną także nie stosuje się przepisów o przelewie wierzytelności hipotecznej, tylko zasady ogólne prawa cywilnego. Gdy jednak wraz z wierzytelnością miała być przeniesiona także hipoteka, do ważności przelewu niezbędny był wpis w księdze wieczystej.
Według prawa dopuszczalna jest zmiana hipoteki kaucyjnej na zwykłą. W takim przypadku obowiązują przepisy o zmianie treści hipoteki. Zmiana hipoteki kaucyjnej na zwykłą nie wpływa na zakres zabezpieczenia odsetek i kosztów postępowania.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!