- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Stopy procentowe - niskie nie zawsze są lepsze
Zmiany wysokości stóp procentowych definiują sytuację na rynku finansowym. Obniżki ich wartości poprawiają sytuację wielu kredytobiorców, ale nie są korzystne dla wszystkich. Na co wpływa wysokość stóp procentowych i co oznaczają zmiany ich wysokości dla przeciętnego obywatela?
Stopy procentowe to w ogromnym uproszczeniu wartość pieniądza na rynku międzybankowym, która jest określana poprzez decyzję Rady Polityki Pieniężnej.
Obniżki stóp: zyskają kredytobiorcy
Niskie stopy procentowe powodują, że banki komercyjne mogą nabywać od Banku Centralnego pieniądze w niskiej cenie. Wiąże się to z obniżkami na rynku kredytowym. Konsumenci i przedsiębiorcy zyskują szansę na pożyczki z niskim oprocentowaniem. Niestety nie dla wszystkich ta sytuacja jest korzystna.
Niskie stopy procentowe powodują, że trudno zarobić na oszczędnościach. Składanie pieniędzy na lokatę lub wpłacanie na konto oszczędnościowe staje się mniej opłacalne.
Podwyżki stóp: zyskają oszczędzający
Podwyżka stóp procentowych powoduje odwrócenie tej sytuacji. Banki komercyjne mogą kupować pieniądze po wyższej cenie, to z kolei powoduje wzrost kosztów kredytów. Ta sytuacja odbija się na kieszeni osób spłacających swoje zobowiązania, ale jest korzystna dla oszczędzających, bo w okresie podwyżek stóp procentowych oprocentowanie depozytów bankowych wzrasta.
Dlaczego stopy się zmieniają?
Decyzje o zmianie poziomu stóp procentowych podejmuje Rada Polityki Pieniężnej. Jej działania są podyktowane ogólną sytuacją na rynku finansowym i gospodarczym. Długotrwała inflacja powodująca spadek siły nabywczej pieniądza najczęściej powoduje, że RPP decyduje się na łagodzenie sytuacji poprzez podwyżki stóp procentowych. Deflacja z kolei pociąga za sobą najczęściej obniżanie tego parametru.
Jak widać, poziom stóp procentowych jest uzależniony od wielu czynników i przekłada się na nasze codzienne życie. Warto śledzić te zmiany, by w najlepszym momencie korzystać z kredytowania i cieszyć się wysokimi profitami z lokat, gdy stopy procentowe będą na zadowalającym poziomie.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!