- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Na co zwrócić uwagę, kupując działkę?
Działka to inwestycja na lata, dlatego przed jej zakupem należy dokładnie sprawdzić wszelkie informacje z nią związane. Pamiętajmy, że wybór, jakiego dokonamy, będzie wiązał się nie tylko z ceną zakupu ziemi. Jeśli wybierzemy nierozsądnie, niespodziewane koszty mogą pojawić się także później.
Kupując działkę, zwykle zwracamy uwagę na jej położenie i cenę. Faktycznie są to dwa najważniejsze czynniki, jednak nie jedyne, które należy wziąć pod uwagę, poszukując idealnej lokalizacji dla działki budowlanej.
W mieście czy poza nim?
Jedną z najważniejszych kwestii jest lokalizacja działki. Oczywiście zwykle najdroższe będą działki położone w mieście lub pobliżu większych miast. Jak wynika ze statystyk, za działkę położoną w granicy miasta zapłacimy o nawet 15 proc. więcej niż za położoną nieopodal działkę, która leży tuż za obrębem miasta.
Sąsiedztwo i droga dojazdowa
Jeśli chodzi o lokalizację, warto także sprawdzić sąsiedztwo. Jeśli w promieniu kilkuset metrów nie odnotowujemy obiektów, które mogłyby nam przeszkadzać, dowiedzmy się, czy w okolicy nie planowana jest budowa, która mogłaby nam zakłócać spokój (hipermarkety, fabryki, stacja benzynowa, oczyszczalnia ścieków itd.). Przeanalizujemy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla działki. Plan wskaże nam także, czy działka ma charakter budowlany, co oznacza, jeśli nie na drodze do budowy domu spotkamy kolejne przeszkody. Ważną kwestia jest także droga dojazdowa, czy jest ona: asfaltowa, utwardzona czy wyłącznie polna – ta ostatnia narazi nas najprawdopodobniej na dodatkowe koszty. Upewnijmy się, jak wygląda kwestia odśnieżania jej zimą.
Stan prawny działki
Koniecznie trzeba zweryfikować, czy działka nie ma wad prawnych, dotyczących roszczeń lub prawa własności. Jej stan prawny musi być uregulowany, dlatego też upewnijmy się, że osoba od której ją kupujemy jest jej wyłącznym właścicielem i ma do niej wyłączne prawo. W wydziale ksiąg wieczystych lokalnego sądu rejonowego sprawdźmy jak kształtuje się kwestia służebności i hipoteki.
Kształt i rozmiar
Zwykle poszukujemy działek kwadratowych lub prostokątnych, bo te są najłatwiejsze w zagospodarowaniu. Upewnijmy się też, że działa spełnia prawne wymogi mówiące o minimalnej odległości od drugiego budynku. Minimalnie należy zachować 4 metry odstępu minimalnej odległości od granicy działki budowlanej, jeśli jego ściana ma okno, a 3 metry, jeśli okna nie posiada. Przed zakupem od urzędu gminy, w lokalnym wydziale geodezji uzyskamy odpis i wyrys działki. Sprawdźmy też jak kształtuje się kwestia poziomu wód gruntowych.
Uzbrojenie
Jeśli po raz pierwszy będziemy kupować działkę, pojęcie uzbrojenia może wydawać nam się dość egzotyczne. Jednak jeśli kupowana działka posiada uzbrojenie, to będzie to dużym ułatwieniem. Uzbrojenie polega na tym, że do granicy działki lub w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się doprowadzenie gazu, prądu, wody i kanalizacji.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!