- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
O ile może wzrosnąć rata Twojego kredytu?
Wprawdzie rekordowo niskie stopy procentowe zachęcają do sięgania po różnego rodzaju kredyty, ale trzeba pamiętać, że gdy rosną stopy procentowe, rosną również raty.
Gdy Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, obniżeniu ulegają również raty kredytów bankowych, a także – niestety – oprocentowanie lokat bankowych. To dlatego rynek lokat bankowych, w przeciwieństwie do rynku kredytów bankowych, nie jest już tak atrakcyjny dla klientów jak kiedyś.
Zalecenia KNF
W lutym tego roku KNF nakazała prezesom banków informowanie wnioskujących o kredyty klientów o ryzyku wzrostu stóp procentowych i tym samym o wzroście oprocentowania kredytów. Banki powinny przedstawić swoim klientom symulację obsługi kredytu na podstawie referencyjnej stopy procentowej w wysokości 3 proc., 5 proc., 10 proc. oraz 15 proc. Po co to wszystko?
Banki o wiele mniej ryzykują, udzielając kredytów, niż kredytobiorcy. Banki potrafią się odpowiednio zabezpieczyć i ograniczyć swoje ryzyko do minimum. Kredytobiorcy takich możliwości jak banki nie mają. Sięgając po pożyczkę, warto brać pod uwagę nie tylko ryzyko kursowe przy kredytach walutowych, ale również ryzyko zmiany stóp procentowych. Nie należy zapominać, że obecnie korzystna dla kredytobiorców sytuacja kiedyś się odwróci: stopy procentowe zaczną w końcu rosnąć. Wówczas podwyższeniu ulegną raty.
Szczególnie przy kredytach długoterminowych
Od pewnego czasu pojawiają się opinie, to najlepszy czas, by zaciągać kredyty długoterminowe, ponieważ stopy procentowe są na bardzo niskim poziomie, a więc jest tanio. Rzeczywiście, są one na niskim poziomie, ale przy kredytach długoterminowych należy liczyć się z tym, że stopy procentowe kiedyś zaczną rosnąć. To nieuniknione. Wtedy raty miesięczne mogą znacznie zwiększyć swoją wysokość. Tak naprawdę nikt nie wie, na jakim poziomie mogą być za kilka czy kilkanaście lat.
WIBOR może wzrosnąć nawet do kilkunastu procent
Ryzyko wzrostu stóp procentowych jest ogromne. Nie należy zapominać, że jeszcze w 2008 roku WIBOR, czyli referencyjna wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym, wynosił 7 proc., a w 2000 r. dochodził do 20 proc. Na przestrzeni kilkunastu lat zmniejszył się prawie o 18 proc. Za kilka czy kilkanaście lat może o tyle się zwiększyć. Wówczas znacznym podwyżkom ulegną również raty kredytów długoterminowych.
Sięgając po kredyty, powinniśmy swoją decyzję dokładnie przemyśleć i wziąć pod uwagę różne okoliczności. Podwyżkę stóp procentowych przede wszystkim, ale nie tylko - na przestrzeni tych 35 lat wszystko może się zdarzyć, np. możemy stracić pracę.
Poduszka finansowa
Należy tworzyć tzw. poduszkę finansową na nieprzewidziane okoliczności, czyli odkładać każdą zaoszczędzoną złotówkę. W sytuacjach nagłego dopływu gotówki można nadpłacić kredyt, zmniejszając tym samym pożyczony kapitał; odłożyć pieniądze na lokatach czy kontach oszczędnościowych bądź zainwestować nadwyżki finansowe. Lepiej nie dać się zaskoczyć podwyżkom stóp procentowych i przygotować się do tego.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!