- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
5 rodzajów ubezpieczeń do kredytów hipotecznych
Kredyty hipoteczne są kredytami długoterminowymi, zazwyczaj zaciąganymi na bardzo wysokie kwoty. W związku z tym bank musi się stosownie zabezpieczyć. Takim zabezpieczeniem są: hipoteka oraz ubezpieczenia kredytów. Poznaj 5 rodzajów najczęściej stosowanych polis.
Zabezpieczenie hipoteką jest wymogiem ogólnie znanym ubiegającym się o kredyt na mieszkanie czy dom. Dzięki niem wierzyciel może ograniczać ryzyko nieodzyskania pożyczonych pieniędzy. Ubezpieczenie kredytu ma tymczasem zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi okolicznościami nie tylko bank, ale i kredytobiorcę.
Polisy ubezpieczeniowe a koszt kredytu hipotecznego
Ubezpieczenia kredytów hipotecznych nie są tanie i w znacznym stopniu wpływają na całkowity koszt kredytu. Są ubezpieczenia, na które kredytobiorca musi wyrazić zgodę – w przeciwnym razie nie dostanie kredytu. Są również polisy, które kredytobiorca powinien wykupić dla własnego dobra, ponieważ kredyt hipoteczny spłacany jest latami, a na przestrzeni kilkudziesięciu lat różne sytuacje mogą mieć miejsce.
Ubezpieczenie pomostowe
Ubezpieczenie pomostowe jest ubezpieczeniem obowiązkowym i trwa do momentu udokumentowania dokonanego wpisu banku jako wierzyciela do księgi wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe może przybierać różne formy, np. podniesienia marży. Jeżeli wpis zostanie dokonany, marża powinna wrócić do normy. Trzeba uważać, bowiem bankom zdarza się „zapomnieć” o jej obniżeniu. To na kredytobiorcy leży obowiązek dopilnowania zmniejszenia marży.
Gdy wkład własny jest za niski
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego jest kolejnym ubezpieczeniem stosowanym przez banki przy udzielaniu kredytów hipotecznych. Od 2015 roku obowiązkowy wkład własny wynosi 10 proc. Niestety, nie wszystkich stać na wyłożenie odpowiedniej sumy z własnej kieszeni, wobec tego muszą brakujący wkład własny ubezpieczyć. Jeżeli brakujący wkład własny zostaje spłacony, ubezpieczenie przestaje działać, a kredytobiorca przestaje płacić.
Ubezpieczenie na wypadek utraty pracy
Ubezpieczenie od utraty pracy chroni w przypadku czasowej lub całkowitej niezdolności do pracy, a także poważnej choroby. Kredyt hipoteczny jest kredytem spłacanym nawet przez 35 lat. W tym czasie wiele może się zdarzyć, warto więc taką polisę wykupić. Jeżeli ubezpieczony kredytobiorca straci pracę nie z własnej winy, ubezpieczyciel przez kilka miesięcy (zwykle pół roku), spłaca jego raty hipoteczny.
Aby starać się o ubezpieczenie od utraty pracy oraz ubezpieczenie na wypadek śmierci, należy spełnić określone warunki. Przede wszystkim w dniu podpisania umowy kredytowej należy być zatrudnionym na umowę o pracę, należy też mieć określony staż pracy.
Polisa na życie chroni rodzinę
Ubezpieczenie na wypadek śmierci ubezpieczonego chroni jego rodzinę. W razie śmierci kredytobiorcy to nie jego bliscy będą spłacać kredyt, ale ubezpieczyciel. Gdy kredyt hipoteczny zaciągnięty został przez małżonków, firma ubezpieczeniowa spłaca jedynie połowę zadłużenia, drugą połowę spłaca żyjący współmałżonek.
Ubezpieczenie nieruchomości również obowiązkowe
Bank z pewnością zażąda też ubezpieczenia nieruchomości będącej zastawem bankowym. Polisa ta jest obowiązkowa - wszak mogą wystąpić różne zdarzenia losowe, włącznie z pożarem nieruchomości. Ubezpieczenie nieruchomości wykupujemy w chwili podpisania umowy kredytowej. Na szczęście nie są to zbyt wysokie koszty.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!