- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Czy warto czekać na nowelizację ustawy MdM?
Zainteresowanie programem rządowym Mieszkanie dla Młodych niestety nie jest największe. W roku ubiegłym wykorzystano tylko 40 proc. środków przeznaczonych na ten cel. Przygotowany został jednak projekt nowelizacji ustawy MdM, który ma wiele zmienić na lepsze. Czy warto poczekać na zatwierdzenie tych zmian?
Niestety założenia MdM-u minęły się z oczekiwaniami konsumentów. Do laski marszałkowskiej wpłynął jednak projekt zmian w ustawie dotyczącej programu. Czy warto na nie zaczekać?
Wielodzietne rodziny powinny zaczekać na zmiany
Z pewnością zmiany będą korzystne dla rodzin posiadających więcej niż jedno dziecko:
- Zwiększona zostanie wysokość dopłat dla rodzin z dwójką dzieci - wzrośnie z 15 proc. do 20 proc.
- Dwukrotnemu zwiększeniu ma ulec dopłata osiągalna dla rodziców wychowujących przynajmniej troje dzieci - z 15 do 30 proc.
- Zwiększeniu ma ulec dotowana powierzchnia mieszkania z 50 m2 do 65 m2, ale ta zmiana dotyczyć będzie tylko rodzin z co najmniej trójką dzieci.
- Nie będzie obowiązywał limit wiekowy (35 lat) w przypadku rodzin wychowujących przynajmniej trójkę dzieci.
- Zniesione będą też wymagania dotyczące zakupu pierwszych mieszkań dla rodziców posiadających co najmniej trójkę dzieci. Już niedługo dofinansowanie rodziny wielodzietne będą mogły uzyskać nawet wtedy, gdy w przeszłości posiadali własny dom lub mieszkanie.
Finansowe skutki zmian
Z pewnością trzy pierwsze zmiany będą miały określone skutki finansowe, związane z dotowaniem zakupu mieszkań. Zwiększona dotacja to dla wielu kredytobiorców tańsze kredyty i tym samym zwiększone możliwości zakupu własnych mieszkań.
Nie ulega żadnych wątpliwości, że rodziny wielodzietne, powinny poczekać na zatwierdzenie zmian - są one dla nich wyjątkowo korzystne. Zmiany prawdopodobnie zostaną wprowadzone w III kwartale tego roku.
Wyższe premie
Podwyższeniu ulec ma też wysokość premii za narodziny kolejnego dziecka przed upływem 5 lat od zakupu mieszkania w ramach MdM-u. Premia (nadal będzie to 5 proc. wartości przeliczeniowej mieszkania) naliczana będzie już w ramach podwyższonego limitu metrażu (65 m2).
Zmiany nie dla wszystkich korzystne
Proponowane przez rząd zmiany dotyczą jedynie rodzin wielodzietnych. Dla osób samotnych, rodzin bezdzietnych lub posiadających tylko jedno dziecko rząd nie przygotował rewelacji.
Kość niezgody
Kontrowersje wokół tego typu programów zawsze będą występować. Z założeniami programu Rodzina na Swoim, również wiele osób się nie zgadzało. Dopiero po zmianach w tym programie prawo ubiegania się o kredyty w ramach RnS zyskały osoby samotne.
Kością niezgody w przypadku MdM-u pozostaje limit wiekowy, a także to, że dopłaty będą otrzymywać tylko nabywcy nowych mieszkań i domów. Na zmiany limitu wiekowego oraz wymagań dotyczących zakupu pierwszych lokali mogą liczyć jedynie rodziny wielodzietne.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!