- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Lista rzeczy, o których musisz pamiętać, kupując mieszkanie
Decydując się na własne mieszkanie, trzeba dokładnie przygotować się do jego zakupu. Warto więc mieć już wcześniej przygotowaną listę rzeczy, o których należy pamiętać, wybierając własne M.
Zakup własnego mieszkania to dla każdego kupującego wielkie wydarzenie i ogromna odpowiedzialność. Warto z tego powodu pamiętać o kilku sprawach, aby później nie mieć większych kłopotów – nie oszukujmy się: małe zawsze się pojawią.
Duży stres i odpowiedzialność
Niemal zawsze przy zakupie mieszkania towarzyszą nam silne emocje i duży stres. Wątpliwości jest wiele. Czy ma to być rynek pierwotny, czy wtórny? Jaki metraż? Jaka dzielnica? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć przygotowania? - To tylko pierwsze z pytań, jakie się nasuwają na myśl.
Najczęściej kupujemy za kredyty
Jeżeli zakup mieszkania mamy zamiar sfinansować kredytem bankowym, zaczynamy od analizy rynku kredytów hipotecznych. Oferta jest mocno zróżnicowana, więc dobrać właściwy kredyt nie jest sprawą prostą. Najlepiej taki problem skonsultować z doradcą finansowym, który dysponuje wieloma tego typu ofertami, różnych banków i co najważniejsze potrafi dopasować kredyt, do możliwości zabiegającego o kredyt mieszkaniowy i pomoże również przejść przez wszystkie procedury kredytowe.
Wybór i podpisanie umowy
Gdy mamy już przyznany kredyt na zakup mieszkania i wybraliśmy odpowiedni lokal, pora podpisać umowę z deweloperem lub - jeśli decydujemy się na lokum z rynku wtórnego - umowę z obecnymi właścicielami nieruchomości.
Jeżeli decydujemy się na mieszkanie deweloperskie, raczej nie decydujmy się na kupienie przysłowiowej dziury w ziemi. Najlepiej wybierajmy mieszkania już wybudowane. Należy też oczywiście podpisać umowę deweloperską określającą zasady sprzedaży mieszkania oraz przeniesienia prawa własności. Trzeba również pamiętać, że nawet umowa przedwstępna powinna być sporządzona w obecności notariusza.
Ważny akt notarialny
Bardzo ważnym momentem jest przekazanie właścicielowi mieszkania aktu notarialnego, potwierdzającego zakup nieruchomości. W tym momencie jesteśmy już prawowitymi właścicielami danego lokum. Często zdarza się, że akty notarialne spoczywają w biurku dewelopera, a ten ustala dodatkowe koszty, które przyszli właściciele muszą ponosić. Należy więc dopilnować, aby warunki umowy były wykonane i akt notarialny jak najszybciej powinien znaleźć się u nabywcy lokalu.
Kupujmy z doradcą finansowym
Deweloperzy dbają przede wszystkim o własny interes, chociaż można znaleźć i takich, którzy liczą się z klientem. Starają się im pomóc w przebrnięciu przez wszystkie, dość skomplikowane procedury. Lepiej jednak skorzystać z pomocy doradców finansowych, którzy mają wiedzę na temat kredytowania oraz zakupu mieszkań deweloperskich, a także mieszkań z drugiej ręki.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!