- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
O czym pamiętać, zgłaszając ubezpieczycielowi kradzież z włamaniem do domu?
Wielu osobom wydaje się, że im się to nie przytrafi. Tym bardziej gdy następuje włamanie do ich domu, doznają szoku i czują strach. Ważne jednak, żeby posiadać polisę chroniącą nasz domowy azyl. Sprawdźmy, o czym należy pamiętać, zgłaszając ubezpieczycielowi kradzież z włamaniem do domu lub mieszkania.
Nawet w tak przykrych okolicznościach, jak włamanie do domu, powinniśmy zachować zimną krew. To często bardzo trudne, jednak może być nieocenione. Racjonalne postępowanie zaraz po takim zdarzeniu może nie tylko pomóc złapać sprawcę, ale również znacząco ułatwić uzyskanie odszkodowania.
Wzywamy policję
Gdy stwierdzimy włamanie do domu, powinniśmy działać jak najszybciej. Przede wszystkim - nie wolno niczego dotykać, bo może to doprowadzić do zatarcia śladów. Należy również bezwzględnie wezwać policję.
W oczekiwaniu na funkcjonariuszy, co może nieco trwać, najlepiej nie chodzić po domu lub mieszkaniu. Im mniej się poruszamy na miejscu przestępstwa, tym większa szansa, że nie dojdzie do zatarcia śladów, co w konsekwencji może nie tylko utrudnić śledztwo, ale nawet uniemożliwić wykrycie sprawcy.
Od razu należy się liczyć z tym, że możemy nie móc korzystać z naszego domu przez kilka godzin. Tyle nawet może trwać szukanie śladów przez ekipę dochodzeniową, ponieważ w takim wypadku ważna jest precyzja i znalezienie jak najwięcej śladów przestępstwa. Warto również wypytać sąsiadów, czy nie widzieli czegoś podejrzanego. Każda informacja może być istotna.
Istotną rolę odgrywają również zeznania na policji. Należy szczegółowo opisać swoją sytuację materialną, a także to, kto mógł ją znać. Szczegóły często są ważne. Włamywacze mogą przecież należeć do kręgu naszych znajomych. Warto przypomnieć sobie jakieś nietypowe zdarzenia, być może widzieliśmy kogoś obcego w sąsiedztwie.
Zawiadamiamy ubezpieczyciela
Jeśli posiadamy polisę mieszkaniową od ryzyka włamania i kradzieży, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i zawiadomić o przestępstwie. Czas, w którym powinniśmy to zrobić, określony jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Często mamy na to 24 godziny od zdarzenia w przypadku szkód kradzieżowych.
Należy także przygotować listę przedmiotów skradzionych lub uszkodzonych wraz z ich wartością. Nie wolno także niczego dotykać i przestawiać do czasu oględzin dokonanych przez przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej. Szkodę można zgłosić osobiście, telefonicznie lub z wykorzystaniem Internetu.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!