- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Zmiany w MdM: duże rodziny zyskają więcej!
Program Mieszkanie dla Młodych nie powtórzył sukcesu swojego poprzednika, programu Rodzina na Swoim. Między innymi dlatego wprowadzone będą już niedługo zmiany promujące duże rodziny.
Program rządowy Mieszkanie dla Młodych miał godnie zastąpić wygaszony wcześniej program Rodzina na Swoim. Czy tak rzeczywiście się stało? Chyba nie do końca, ponieważ zainteresowanie tym programem jest zdecydowanie mniejsze. W ubiegłym roku wykorzystano tylko 40 proc. środków przeznaczonych na ten cel.
Budzi wiele wątpliwości
Od początku funkcjonowania tego programu budził on wśród zainteresowanych wiele wątpliwości (podobnie zresztą jak we wcześniejszej fazie program Rodzina na Swoim). Wątpliwości dotyczyły między innymi zbyt niskich limitów cen powierzchni mieszkalnej, a także wieku przystępujących do tego programu. Poza tym większość nieruchomości, które kwalifikowały się do dopłat, zlokalizowana była na obrzeżach miast i stanowiła mniej atrakcyjną część deweloperskiej oferty.
Preferencje dla dużych rodzin
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zdecydowało się na wprowadzenie zmian, które rzeczywiście są korzystne dla dużych rodziny. Głównym celem tych zmian jest zwiększenie zainteresowania programem MdM, a także usunięcie poprzednich niedociągnięć. Czy pomysł się powiedzie, można będzie ocenić po zakończeniu tego roku. Generalnie jednak wsparcie dużych rodzin spotkało się z dobrym przyjęciem. Zmienia się wysokość dopłat dla rodzin z dwojgiem i więcej dzieci. Przy dwojgu dzieciach dopłaty po zmianach wynoszą 20 proc., przy kolejnych – 25 proc. Bez zmian pozostają dopłaty dla rodzin z jednym dzieckiem oraz dla singli.
Nie tylko z rynku pierwotnego
Wiele wątpliwości budził też zapis, że programem MdM objęty mógł być tylko rynek pierwotny. Po zmianach istnieje już możliwość dofinansowania mieszkań powstałych w wyniku przebudowy lub adaptacji. Nowym zapisem jest również to, że do tego programu mogą przystąpić dowolne osoby. Zapewne pomoże to tym, którzy chcieliby przystąpić do MdM, ale nie mają określonej zdolności kredytowej.
Również dla członków spółdzielni mieszkaniowych
Kolejną zmianą w programie Mieszkanie dla Młodych jest stworzenie możliwości skorzystania z dopłat przez członków spółdzielni mieszkaniowych. Jest to nowość – kiedyś takich możliwości nie było. Wprowadzone zmiany idą w dobrym kierunku, bowiem nie tylko promują rodziny wielodzietne, ale również zwiększają dostęp do dopłat z tytułu MdM.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!