- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Do kiedy bank będzie naliczał ubezpieczenie pomostowe?
Początkowy okres spłaty kredytu hipotecznego to dla wielu kredytobiorców dość trudny czas, co wynika z konieczności opłacania składek na ubezpieczenie pomostowe. Kiedy bank przestanie je naliczać?
Ubezpieczenie pomostowe to jeden z kosztów kredytów zabezpieczanych hipoteką na nieruchomości. Z założenia jest to polisa chroniąca bank przed ryzykiem niewypłacalności kredytobiorcy, który nie jest w stanie odpowiadać za swój dług przedmiotem kredytowania, czyli nieruchomością.
Dodatkowe zabezpieczenie dla banku
Zabezpieczenie na mieszkaniu czy gruncie musi być ustanowione w postaci wpisu hipotecznego w księdze wieczystej danej nieruchomości, a i jak wiele innych formalności, także i ta wymaga czasu. Do momentu, w którym wpis zostanie dokonany, a bank o tym powiadomiony, kredytodawca podnosi koszty spłaty zadłużenia w związku z ponoszonym przez siebie ryzykiem - właśnie w postaci ubezpieczenia pomostowego.
W rzeczywistości samo ubezpieczenie pomostowe jest umową między bankiem, a danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Kredytobiorca nie widnieje w zapisach polisy, jednak to właśnie on zmuszony jest ponosić jej koszty.
Kiedy polisa wygasa?
Polisa chroni bank od momentu zawarcia umowy kredytowej aż do chwili, gdy odpowiedni zapis znajdzie się w księdze wieczystej. Z reguły trwa to około 3 miesiące dla mieszkań z rynku wtórnego, do nawet dwóch lat w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego. W tym drugim przypadku deweloper musi bowiem w pierwszej kolejności zakończyć inwestycję i założyć księgi wieczyste dla poszczególnych lokali, a następnie kredytobiorca, czyli właściciel mieszkania, może wnioskować o dokonanie wpisu w KW.
Procedura dokonywania wpisu
Wiosek o dokonanie wpisu należy złożyć w odpowiednim sądzie, który prowadzi rejestr ksiąg wieczystych. W celu zmniejszenia ostatecznych kosztów ubezpieczenia pomostowego warto dopełnić tej formalności już przy pierwszej nadarzającej się okazji. Należy bowiem pamiętać, że sąd nie dokona wpisu "od ręki", a cała procedura może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Wiele zależy od aktualnego nakładu obowiązków danego sądu.
O samym dokonaniu wpisu zostaniemy poinformowaniu listem poleconym, z którym najlepiej od razu udać się do banku kredytującego. W tym momencie ubezpieczenie pomostowe wygasa, a kolejne raty będziemy płacić nieco obniżone.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!