- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Lokator zalega z czynszem? Sprawdź, kiedy sprawa się przedawni
Egzekwowanie przeterminowanych należności bywa kłopotliwe i nieprzyjemne. Nie warto jednak odkładać tego w czasie. Dłużnik może liczyć na to, że dług się przeterminuje, zanim zdążymy zareagować.
Zasady przedawnienia długów określa Kodeks cywilny. Stanowi on, że po upływie określonego czasu, dług ulega przeterminowaniu. Okres, po jakim dochodzi do przedawnienia roszczenia, jest różny. Zależy to od tego, jakiego typu zobowiązania dochodzimy i jakie podejmujemy w tym celu kroki.
Warto przypilnować, by dłużnicy spłacili swoje zobowiązania względem nas, gdyż przeterminowanie się długu będzie oznaczało, że osoby te będą mogły uchylić się od zaspokojenia roszczeń z tytułu przedawnienia.
Przedawnienie w przypadku czynszu od lokatora następuje po 3 latach od wyznaczonego terminu zapłaty. Jeżeli lokator zalega z czynszem, warto zmobilizować go do pokrycia zobowiązania. Można spróbować załatwić sprawę polubownie, zaproponować spłatę ratalną lub wydłużenie terminu płatności.
Zadbajmy o to, by mieć te ustalenia na piśmie, będą doskonałą podstawą do działań na drodze sądowej, jeśli dłużnik nie pokryje zobowiązania. Warto podkreślić, że podejmowane ustalenia z dłużnikiem sprawiają, że znacznie zmniejsza się ryzyko przeterminowania długu. Ogólne zasady dotyczące przedawniania się długów mówią o tym, że jakiekolwiek negocjacje, obietnice zapłaty i chęć polubownego załatwienia sprawy oznaczają uznanie długu przez dłużnika. To z kolei sprawia, że bieg przedawnienia uznaje się za przerwany i liczy się go od początku.
Jeśli lokator zalega z czynszem od dłuższego czasu i w dodatku nie wykazuje najmniejszej chęci uiszczenia zapłaty, nie panikujmy. To nie oznacza, że sprawa przedawni się a lokator nie poniesie konsekwencji. W rzeczywistości jest wiele aspektów, które przemawiają na naszą korzyść na ewentualnej drodze sądowej. Dłużnik musi samodzielnie przypilnować, by sąd rozpatrzył jego wniosek o przedawnienie. Jeśli tego nie dopilnuje, nawet bardzo stare zobowiązania będą wciąż uważane za obowiązujące.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!