- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Rekomendacja U - wpłynie na koszt ubezpieczenia pomostowego?
Rekomendacja U Komisji Nadzoru Finansowego, która weszła w życie od kwietnia, może mocno odbić się na kosztach ubezpieczeń kredytowych. Czy będzie mieć wpływ również na ubezpieczenie pomostowe, które ubezpieczeniem bywa zwykle tylko z nazwy?
Komisja Nadzoru Finansowego opracowała rekomendację U, która jest zbiorem zasad regulujących rynek ubezpieczeń przy kredytach bankowych. Wdrożenie przez banki rekomendacji miało nastąpić najpóźniej do końca marca. W jaki sposób nowe przepisy odbiją się na rynku?
Na czym polegają zmiany?
Podstawowa zmiana to fakt, że bank nie może już narzucać klientowi przystąpienia do polisy, w której to ów bank jest ubezpieczającym. Eliminuje to tym samym ubezpieczenia grupowe przy kredytach. Kolejna zmiana polega na tym, że bank nie może narzucać klientowi konkretnego ubezpieczyciela (choć ma prawo żądać wykupienia polisy). Konsument może wybrać ubezpieczyciela sam, kierując się własnym interesem. Bank ma oczywiście dalej prawo być pośrednikiem ubezpieczeniowym, ale nie może już łączyć roli pośrednika i ubezpieczającego. Ponadto rekomendacja zwiększa obowiązki informacyjne po stronie banku, który w roli pośrednika ubezpieczeniowego występuje.
Wpływ na rynek: marże i koszty polis
Rekomendacja U może skutkować wzrostem kosztów związanych z kredytem. W praktyce utracone przychody z polis mogą być rekompensowane wyższymi marżami. Dodatkowo należy liczyć się z tym, że eliminacja ubezpieczeń grupowych może oznaczać, że obecnie składki ubezpieczeniowe będą droższe.
Wpływ na rynek: ubezpieczenia pomostowe
Nowe przepisy odbiją się także na kwestii ubezpieczeń pomostowych (przejściowych). Choć nazwa mówi co innego, to w większości banków takie produkty nie mają już statusu ubezpieczenia. Jeżeli do czasu ustanowienia hipoteki płacimy wyższe oprocentowanie, to z perspektywy formalnej nie jest to polisa, ale opłata za ryzyko. Dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę, ponieważ oznacza to, że tzw. ubezpieczenie pomostowe w przywołanej formie nie jest polisą i nie podlega regulacjom nowej rekomendacji.
Wpływ na rynek: dłuższe procedury
Nowe przepisy będą wiązały się z okresem przystosowawczym po stronie banków. Przełoży się to z pewnością na wydłużenie czasu analizy wniosków. Eliminacja ubezpieczeń grupowych będzie z kolei skutkować zmianą w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Wydłużenie czasu formalności będzie mieć jednak prawdopodobnie charakter tymczasowy.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!