- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak banki dotychczas pomogły frankowcom?
Związek Banków Polskich przedstawił swoje propozycje pomocy frankowcom. Opierają się one na utworzeniu dwóch funduszy wspierających kredytobiorców. A co dotychczas zrobiły banki w Polsce, aby złagodzić sytuację?
Trwają prace nad nowymi zasadami funkcjonowania rynku kredytów hipotecznych. ZBP chce utworzyć Fundusz Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych wspierający kredytobiorców, niezależnie od waluty zadłużenia, i Sektorowy Fundusz Stabilizacyjny, który ma pomagać rozwiązać problem kredytów we frankach szwajcarskich. Poszczególne banki również wdrażają działania, które mają za zadanie wesprzeć frankowców.
PKO BP podsumował dotychczasowe działania
Kilka dni temu PKO Bank Polski opublikował podsumowanie dotychczasowych działań dotyczących ograniczenia skutków skokowego wzrostu kursu franka szwajcarskiego.
Do najważniejszych podjętych przez PKO BP kroków należy ustalenie 1-procentowego spreadu przy obsłudze kredytów hipotecznych udzielonych we franku szwajcarskim, uwzględnienie ujemnej stawki LIBOR w koszcie kredytu hipotecznego udzielonego klientom indywidualnym w CHF, bez względu na indywidualne harmonogramy spłat, a także zwrot części raty kapitałowej w przypadkach, gdy ujemna stawka bazowa przekracza marżę.
Bank zagwarantował również, że nie będzie podejmował działań mających na celu ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia, w przypadku gdy zadłużenie przewyższa wartość nieruchomości.
Rozwiązania Deutsche Banku Polska
Deutsche Bank Polska również wprowadził rozwiązania dla klientów spłacających kredyty mieszkaniowe i konsolidacyjne w CHF. Bank stosuje ujemny LIBOR 3M. Zgodnie z dokumentacją kredytową, oprocentowanie zmienne kredytów hipotecznych w CHF aktualizowane jest co kwartał w oparciu o wartość: LIBOR 3M+marża.
W związku z ujemną stawką bazową LIBOR 3M, obowiązującą od grudnia 2014 r., bank w styczniu br. obniżył oprocentowanie kredytów, pomniejszając marżę. Zapowiedział również kolejną aktualizację oprocentowania w kwietniu.
Bank podjął także decyzję o stworzeniu mechanizmu okresowych ulg, jakie byłyby stosowane w odniesieniu do tych kredytów, w których suma ujemnej stawki LIBOR i marży przyjęłaby wartość ujemną. Instytucja podkreśla, że prowadzi analizę skutków prawno-podatkowych proponowanego rozwiązania.
Pomoc CHF w Getin Banku
Getin Noble Bank na początku marca wprowadził program Pomoc CHF, będący pakietem ułatwień dostępnych dla kredytobiorców, którzy odczuwają skutki zawirowania na rynku walutowym, będące następstwem decyzji Szwajcarskiego Banku Centralnego.
W ramach programu klienci posiadający zobowiązania w CHF skorzystają na uproszczonej procedurze zawieszenia spłaty raty kapitałowej na trzy miesiące, przy czym bank nie pobiera opłat związanych z przygotowaniem aneksu, a skorzystanie z propozycji nie wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania, ani z koniecznością weryfikacji wartości zabezpieczenia kredytu.
Wprowadzono także nowy proces zamiany przedmiotu zabezpieczenia oraz przedmiotu kredytu dla kredytobiorców posiadających zobowiązania w CHF, dzięki czemu możliwa będzie zamiana mieszkania zabezpieczonego kredytem hipotecznym na inne, bez konieczności wcześniejszej spłaty zobowiązania. Ponadto bank umożliwił bezprowizyjne przewalutowanie kredytu na PLN po średnim kursie NBP franka szwajcarskiego z dnia przewalutowania.
Są już deklaracje, są plany, są propozycje, obecnie jedyne, co mogą robić kredytobiorcy, to czekać, aż wdrażane rozwiązania będą w stanie faktycznie wpłynąć na obniżkę miesięcznej raty.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!