- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Nie warto poręczać kredytu znajomym
Poręczenie kredytu znajomemu czy krewnemu to z punktu widzenia przeciętnego Polaka niewiele znacząca przysługa. Decydując się na podżyrowanie pożyczki, a nawet kredytu hipotecznego, nie zastanawiamy się nad konsekwencjami naszego kroku. Niestety, czasami nie warto poręczać kredytu znajomym, bo może to się źle skończyć.
Poręczając kredyt, jesteśmy odpowiedzialni za jego spłatę w takim samym stopniu, jak główny kredytobiorca. Od chwili podpisania umowy kredytowej nie mamy możliwości wycofania się z niej.
Polak chętnie poręcza kredyty
Według danych Biura Informacji Kredytowej, aż 68% Polaków uważa, iż poręczenie kredytu nie stanowi żadnego problemu. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z konsekwencji takiej decyzji.
Okazuje się, że co dziesiąty poręczany kredyt jest spłacany z opóźnieniem przekraczającym 90 dni. W przypadku, gdy jesteśmy żyrantem, a kredytobiorca spóźnia się ze spłatą raty, na nasze konto w BIK-u wpływa negatywna informacja, a to może utrudnić nam wzięcie kredytu w przyszłości.
Obowiązki poręczyciela
Według danych BIK-u, w Polsce ponad 500 tysięcy osób poręcza obecnie kredyty o średniej wartości 30 tysięcy złotych. Kredyty hipoteczne poręcza zwykle najbliższa rodzina.
Decydując się na taki krok, powinniśmy pamiętać, że w świetle przepisów Kodeksu cywilnego, poręczając czyjeś zobowiązanie, jesteśmy odpowiedzialni za jego spłatę dokładnie w takim samym stopniu co kredytobiorca. Bank sam decyduje, od kogo ściganie należność. W przypadku problemów z egzekucją długu od kredytobiorcy, jest więcej niż pewne, iż bank zwróci się w pierwszej kolejności do poręczyciela.
Jak zabezpieczyć swoje interesy?
Zanim zdecydujemy się poręczyć komuś kredyt, powinniśmy zastanowić się, czy jest to osoba godna zaufania i wypłacalna finansowo. W sytuacji, gdy już zdecydujemy się na podżyrowanie pożyczki, musimy podjąć środki ostrożności, aby zabezpieczyć swoje finanse.
Przede wszystkim powinniśmy ustalić dokładnie zakres i warunki naszego poręczenia. Najlepiej dla poręczyciela byłoby podpisać umowę kredytową, w której żyrant jest zobowiązany wyłącznie do spłaty kwoty kredytu bez odsetek i kosztów dodatkowych. W ten sposób poręczyciel jest zabezpieczony na wypadek sytuacji, gdy kredytobiorca przestaje spłacać kredyt, a żyrant musi spłacać nie tylko kwotę kredytu, ale także karne odsetki, opłaty za monity itp. Tak skonstruowana umowa chroni poręczyciela również przed konsekwencjami ewentualnych zmiany w umowie kredytowej. Gdy kredytobiorca podpisze z bankiem aneks zwiększający kwotę kredytu, nie będzie to miało wpływu na wysokość naszego poręczenia.
Dodatkowym zapisem w umowie, o który powinien zadbać poręczyciel, jest obowiązek informowania go przez bank o każdej, nawet najmniejsze zaległości związanej ze spłatą kolejnych rat. Jest to szczególnie ważne w kontekście budowania dobrej historii kredytowej.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!