- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Mieszkanie z wielkiej płyty - okazja cenowa czy ryzyko?
Kupno mieszkania to duży wydatek. Lokale na rynku pierwotnym odstraszają ceną, a nie każdy może sobie pozwolić na wysoki kredyt hipoteczny na 30 lat. Alternatywnym wyjściem mogą być mieszkania z wielkiej płyty, które z reguły są tańsze. Jednak, czy to okazja cenowa, czy tylko niepotrzebne ryzyko?
Bloki z wielkiej płyty były budowane w okresie PRL–u. Miały stać około 50 lub 70 lat. W Polsce w takich budynkach znajduje się 4 miliony mieszkań. Pomimo zakładanej krótkiej żywotności tych bloków, funkcjonują one nadal i cieszą się popularnością. Ciągle jednak istnieje obawia się o przyszłość budynków z wielkiej płyty - o to, ile one jeszcze wytrzymają.
Stan techniczny
Ministerstwo Transportu i Budownictwa opracowało badania techniczne, z których wynika, że większość bloków z wielkiej płyty wytrzyma przynajmniej jeszcze 100-120 lat. Według ekspertów zamieszkiwanie w tych budynkach nie wiąże się z żadnym ryzykiem, a trwałość większości bloków z wielkiej płyty jest zadowalająca. Trochę gorzej wygląda funkcjonalność tych mieszkań. Były budowane z myślą o robotnikach, tanio, z niskim standardem. W związku z tym, często są one nieustawne, słabo oświetlone i wymagają modernizacji, co dla nabywcy oznacza dodatkowe koszty.
Technologie budowania
Warto pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały przez okres kilkudziesięciu lat, dlatego były budowane w oparciu o różne technologie. Najbardziej trwałe zostały skonstruowane w latach 70–tych. Wtedy zaczęto stosować technologie systemów otwartych, dzięki temu połączenia płyt stały się bardziej szczelne, co wiąże się z mniejszą utratą energii cieplnej. Dodatkowo wtedy wybudowane bloki są trwalsze, a mieszkania łatwiejsze do zmodernizowania. W związku z tym ich zakup wiążę się z mniejszym ryzykiem.
Jednak są zalety
Większość nabywców mieszkań w blokach z wielkiej płyty kieruje się przede wszystkim ceną. Lokale te są dużo tańsze niż nowo wybudowane czy zlokalizowane w kamienicach. Na takim mieszkaniu można zaoszczędzić nawet 500 złotych na każdym metrze kwadratowym. Dodatkowym plusem takich budynków jest ich lokalizacja. Wiele z nich znajduje się w pobliżu centrów miast oraz ich ważniejszych punktów. Często także w sąsiedztwie tych osiedli istnieje dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna. Niestety, minusem zakupu takiego lokalu może okazać się niezbędny remont i modernizacja.
Decydując się na zakup mieszkania z wielkiej płyty, postarajmy się dowiedzieć, kiedy powstał blok, w którym znajduje się lokal, a także kiedy ostatnio wykonywano jego remont. Dodatkowo warto przed nabyciem wykonać kosztorys remontowy, dzięki temu będziemy mieli obraz czekających nas wydatków, a także dowiemy się, czy ten zakup jest w ogóle opłacalny.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!