
- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt na mieszkanie pod wynajem nie zawsze najlepszym rozwiązaniem
Nieruchomości są w Polsce uznawane za bezpieczną i zyskowną inwestycję. Po kilkuletnich spadkach cen mieszkań i zmniejszeniu atrakcyjności lokat oraz obligacji skarbowych, stopa zwrotu z najmu prezentuje się obecnie całkiem dobrze. Mimo tego kredyt na mieszkanie pod wynajem to nie zawsze najlepsze rozwiązanie.
Kredyt hipoteczny to zobowiązane na długie lata, ale możemy potraktować to jako inwestycję w nieruchomość, która będzie co miesiąc przynosiła dochód z wynajmu. Trudno jednak określić, jak sytuacja rozwinie się za 10 lub 15 lat i czy taka inwestycja nadal będzie opłacalna. Przychód z najmu gwarantują lokatorzy, jednak wysokość czynszu jest uzależniona od różnych warunków. W przypadku posiadania kredytu hipotecznego ważne jest, by czynsz nie był niższy od raty miesięcznej, bo wtedy taka inwestycja się nie opłaca.
Zanim podejmiesz decyzję
Co powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na zaciągnięcie kredytu na mieszkanie pod wynajem? Przede wszystkim musimy się zastanowić, czy kupić mieszkanie w trakcie budowy, czy już ukończone. Nabycie lokalu od dewelopera zawsze wiąże się z ryzykiem. Decydując się na taką opcję, warto zwrócić uwagę na kondycję finansową sprzedającego. Najlepiej kupić mieszkanie już zakończone lub od dewelopera, który przyjmuje od klientów pieniądze na rachunek powierniczy z gwarancją bankową lub ubezpieczeniową, ponieważ w wypadku problemów inwestora, środki szybko mogą być zwrócone kupującemu.
Wynajmowanie to niełatwy dochód
W sytuacji, gdy zaciągamy kredyt na mieszkanie pod wynajem, musimy się liczyć z przestojami w wynajmie. Rynek ten jest w dużej mierze sezonowy, np. związany z lokatorami studiującymi, którzy przed rozpoczęciem roku akademickiego szukają wolnych lokali. Mieszkanie bez lokatora nie przynosi dochodu, a ratę kredytu trzeba płacić co miesiąc.
Wynajmując mieszkanie, zawsze powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Przede wszystkim należy na bieżąco sprawdzać nie tylko wpłaty czynszu, ale także dokonywanie opłat administracyjnych, za media, a także monitorować stan mieszkania. Te zasady pozwolą nam zabezpieczyć się przed nieuczciwym najemcą.
Sytuacja na rynku
W przypadku długotrwałej inwestycji, jaką jest wynajem mieszkania kupionego na kredyt, trudno przewidzieć przyszłość. Gdybyśmy musieli sprzedać takie mieszkanie, możemy na nim stracić. Ostatnie zmiany na rynku nieruchomości pokazały, że rozwój sytuacji w przyszłości jest trudny do przewidzenia.
Na rynek wynajmu mieszkań negatywnie wpływa także sytuacja demograficzna w naszym kraju. Obserwowany spadek narodzin dzieci i proces starzenia się społeczeństwa to nie są pozytywne sygnały dla inwestorów w mieszkania pod wynajem.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!