- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe - jeden metraż, wiele możliwości
Decydując się na zakup mieszkania, zwracamy uwagę nie tylko na jego metraż, ale i rozkład pomieszczeń. Czy lepszym wyborem będzie kawalerka, czy może M2, gdy założymy, że powierzchnia lokalu pozostanie ta sama?
Na rynku nieruchomości, niezależnie od lokalizacji, znaleźć można dziesiątki różnych mieszkań, które nawet mimo podobnego metrażu, mogą posiadać istotne różnice w rozkładzie pomieszczeń czy ich ilości. Każde rozwiązanie będzie posiadało swoje wady i zalety, jednak ostateczny wybór zawsze powinien być uzależniony od naszych potrzeb i preferencji.
Metraż a ilość pokoi
Najpopularniejsze powierzchnie mieszkań w naszym kraju rozpoczynają się od 30 m2 i sięgają do 55 m2. Oczywiście znajdziemy też lokale nieco mniejsze i nawet znacznie większe, jednak stanowią one pewnego rodzaju wyjątki. Dodajmy przy tym, że im mniejsza powierzchnia, tym mniej pomieszczeń w nim znajdziemy. Standardowo, dla najmniejszych mieszkań, o metrażu wynoszącym ok. 30 m2, mówimy o jednym pokoju. Mieszkania 40-metrowe posiadają już zazwyczaj dwa pokoje. Od około 60 m2 zaczynają się lokale posiadające 3 pokoje, a kolejne 15-20 m2 daje nadzieję nawet na 4 pokoje.
Większy metraż czy więcej pokoi?
Na etapie zakupu odpowiedź na pytanie, co korzystniejsze - większy metraż czy większa ilość mniejszych pokoi, będzie zależała tylko i wyłącznie od naszych upodobań.
Zakładając, że przedmiotem transakcji ma być mieszkanie blisko 40-metrowe, możemy wybierać miedzy kawalerką, pokojem z kuchnią lub nawet dwoma pokojami z kuchnią. Jeśli nasza rodzina jest liczniejsza, bardziej praktyczne będą oczywiście dwa pokoje, jednak w przypadku bezdzietnych małżeństw lub singli, kawalerki lub mieszkania jednopokojowe z pewnością mogą wchodzić w grę. Ich atutem będzie też poczucie posiadania pomieszczeń o dużej przestrzeni użytkowej, podczas gdy jej podział na kilka pokoi może spowodować utratę tego komfortu.
Dalsza sprzedaż
W naszych warunkach rynkowych zdecydowanie większą popularnością, a więc też zainteresowaniem nabywców na rynku wtórnym, cieszą się mieszkania o możliwie największej ilości pomieszczeń, niezależnie od powierzchni. W wielu przypadkach możemy wprawdzie dość mocno przearanżować całą nieruchomość, jednak wymaga to dodatkowego wkładu finansowego. Kupując więc nieruchomość z myślą jej późniejszej odsprzedaży, powinniśmy wziąć pod uwagę preferencje klientów i zbyt mocno nie ingerować w zmianę rozkładu pomieszczeń, szczególnie mamy tu na myśli wyburzanie ścianek działowych i powiększanie istniejących pokoi.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!