- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
O czym pamiętać, kupując mieszkanie?
Kupno mieszkania to nie tylko marzenie wielu młodych ludzi, ale także odpowiedzialność i często związanie się z jednym miejscem na całe życie. W związku z tym decyzja o nabyciu własnych czterech kątów musi być przemyślana. Sprawdźmy, o czym warto pamiętać, kupując mieszkanie.
Nabycie mieszkania to poważny krok, który może zmienić nasze życie. Samo wzięcie kredytu hipotecznego to przecież nie tylko czasochłonne formalności, uciążliwe procedury, ale przede wszystkim zobowiązanie na długie lata. Zanim będziemy szukać wymarzonego mieszkania, warto najpierw spotkać się z doradcą finansowym lub skorzystać z kalkulatora internetowego, dzięki temu dowiemy się, na jaką kwotę kredytu możemy liczyć przy osiąganych dochodach. Taka informacja pozwoli nam zorientować, na jaki lokal nam starczy pieniędzy, czy możemy myśleć o mieszkaniu na rynku pierwotnym, czy pozostaje nam jedynie rynek wtórny.
Kwestia lokalizacji
Lokalizacja jest ważna. Młodzi ludzie najczęściej decydują się na mieszkania niedaleko centrum miast, ponieważ dzięki temu, mają blisko do różnych urzędów lub sklepów. Rodziny z dziećmi cenią sobie ciszę i spokój, chcą mieć w pobliżu plac zabaw, żłobek, przedszkole.
Warto wziąć pod uwagę komunikację z innymi regionami miasta, czy jest łatwo dostępna. Duże znaczenie ma także otoczenie, w jakim będziemy mieszkać, np. miejsca parkingowe, tereny zielone czy sklepik osiedlowy.
Wielkość lokalu
Metraż mieszkania zależy od naszych potrzeb. Inna powierzchnia będzie odpowiednia dla osoby samotnej, a inne dla rodziny z dziećmi. Ważny jest również rozkład mieszkania i jego funkcjonalność.
Najbardziej popularne są lokale na pierwszym lub drugim piętrze, ponieważ nie musimy korzystać z windy. Mniej poszukiwane i tańsze są mieszkania na parterze (ze względu na zwiększone ryzyko włamań), dlatego często są wynajmowane na lokale użytkowe.
Kiedy się wprowadzamy?
Szukając mieszkania, warto zadać sobie pytanie, czy chcemy czekać na zakończenie inwestycji, czy wolimy szybko wprowadzić się do swojego nowego lokalu. Większym powodzeniem nabywców cieszą się inwestycje już zakończone lub bliskie ukończeniu. Przy takim rozwiązaniu, musimy jednak liczyć się z tym, że mogą już być zarezerwowane najbardziej poszukiwane metraże mieszkań.
Nie tylko koszt zakupu mieszkania
Pamiętajmy, że kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, będziemy musieli jeszcze je wykończyć. W związku z tym kredyt hipoteczny musi nam wystarczyć na kupno, wykończenie i opłaty wiążące się z nabyciem lokalu. Ceny mieszkań są zróżnicowane, zależne od metrażu, lokalizacji, a także od miasta. Dodatkowo często za garaż, piwnice czy taras musimy dodatkowo dopłacić.
Mieszkanie to inwestycja, którą należy starannie zaplanować, dlatego warto przemyśleć potrzeby własne oraz wziąć pod uwagę wszystko to, co nam może być potrzebne w codziennym funkcjonowaniu.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!