- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego - na czym polega różnica?
Wybór między kupnem mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego pociąga za sobą konsekwencje, które warto dokładnie przeanalizować przed dokonaniem transakcji.
Kupno mieszkania z rynku pierwotnego to nic innego, jak tylko zakup mieszkania nowego, w którym nikt wcześniej nie mieszkał, a które pochodzi wprost od dewelopera bądź spółdzielni. Rynek wtórny to z kolei mieszkania i lokale używane, które mogły należeć do osób fizycznych lub prawnych.
Decyzję o wyborze rynku, na którym będziemy się rozglądać za mieszkaniem dla nas, podejmujemy zazwyczaj na podstawie swoich możliwości finansowych i preferencji, jednak często zdarza nam się zapomnieć o kwestiach kluczowych, mających istotne znaczenie przy samej transakcji, ale też użytkowaniu nieruchomości.
Stan nieruchomości
W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego możemy mówić o lokalach, które dopiero znajdują się na pewnym etapie budowy lub też o takich, które zostały ukończone, a ich stan należy określić jako deweloperski.
W zdecydowanej większości przypadków mieszkanie z rynku pierwotnego będzie wymagało zakupu wyposażenia i odpowiedniej aranżacji. Tylko najdroższe apartamenty mogą być przygotowane do natychmiastowego zamieszkania.
Mieszkania używane możemy natomiast kupić z myślą o natychmiastowym zamieszkaniu, gdyż zazwyczaj są one odpowiednio urządzone, co jest pozostałością po poprzednich właścicielach. Z drugiej jednak strony - taka nieruchomość może wymagać mniej lub bardziej istotnego remontu, a nawet całkowitej aranżacji, gdy uprzedni właściciel postanowi zabrać z niego całe, należące przecież do niego, wyposażenie.
Dodatkowe opłaty
Mieszkanie z rynku pierwotnego ma pewną przewagę nad rynkiem wtórnym, a dotyczy ona kwestii podatkowej. Kupując używaną nieruchomość, będziemy bowiem zmuszeni zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, którego wysokość to 2% od ceny zakupu. W przypadku mieszkań nowych, takiej opłaty nie ma.
Kredyt w programie MdM
Jeśli zakupu nieruchomości chcemy dokonać z pomocą banku, z pewnością będzie nam zależało na wszelkich ulgach i dotacjach. Jedną z nich jest rządowy program Mieszkania dla Młodych. W tym przypadku warto podkreślić, że obejmuje on wyłącznie mieszkania z rynku pierwotnego. Decydując się na nieruchomość używaną, nie otrzymamy żadnej pomocy w spłacie kredytu.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!