- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
A może mieszkanie bezczynszowe?
Mieszkanie bezczynszowe? Brzmi interesująco. W takim lokalu nie musimy ponosić comiesięcznych kosztów administracyjnych. Jednak czy na pewno warto skorzystać z takiej oferty?
Czynsz to jedno z większych obciążeń domowego budżetu. Najczęściej jest to kwota kilkuset złotych miesięcznie, która m.in. pokrywa opłaty za wywóz śmieci, za sprzątanie klatek schodowych, ich oświetlenie, dbanie o zieleń wokół bloku, dokonywanie drobnych napraw w budynku. Dodatkowo w czynszu zawiera się składka na fundusz remontowy, z której pokrywane są koszty większych remontów budynku. W mieszkaniach bezczynszowych nie ma opłat za zarządzanie nieruchomością.
Gdzie znaleźć mieszkania bez czynszu?
Mieszkania bezczynszowe do tej pory najczęściej znajdowały się w kamienicach. Ostatnio coraz częściej można jednak znaleźć takie oferty także w zakresie nowego budownictwa. Takie lokale powstają w inwestycjach deweloperskich. Z reguły oferowanych jest w ten sposób kilka mieszkań w jednym budynku. Nieruchomość jest tak budowana, by posiadała jak najmniej części wspólnych, np. każdy lokal posiada własne wejście, garaż czy ogródek.
Opłaty zawsze się znajdą!
Można by sądzić, że brak czynszu to brak kosztów. Nic bardziej mylnego. Mieszkańcy muszą ponosić koszty mediów, utrzymania części wspólnych budynków, wywozu śmieci i sprzątania. Brak comiesięcznej opłaty za czynsz nie oznacza braku innych wydatków.
Pomimo tego, że deweloperzy starają się tak planować mieszkania, by było jak najmniej wspólnych części, to i tak do wspólnoty należą: droga dojazdowa i jej oświetlenie, instalacja wodociągowo-kanalizacyjną, trawniki itd. Koszty utrzymania i konserwacji tych elementów ponoszą właściciele mieszkań bezczynszowych, rozkładając je po równo. Takie prace można zlecić firmie lub osobie, ale wtedy cała wspólnota musi pokryć opłatę z tym związaną. Gdy obowiązki właściciele podzielą między sobą, nie ponoszą żadnych kosztów.
Gdy blok wymaga remontu...
Najbardziej skomplikowane w mieszkaniach bezczynszowych są większe remonty nieruchomości. Standardowo takie koszty pokrywa się z funduszu remontowego, jednak w tym przypadku takiego kapitału nie ma. W takiej sytuacji potrzebna jest zgoda i współpraca wszystkich lokatorów. Dodatkowo taki remont to przeważnie duży wydatek dla każdej z rodzin.
Wspólne decyzje
Ustawa o własności lokali określa, że jeżeli w budynku znajduje się do ośmiu lokali mieszkalnych, nie musi być wspólnoty mieszkaniowej, a właściciele rządzą się na podstawie przepisów o współwłasności zawartych w Kodeksie cywilnym. Gdy jest więcej niż osiem lokali, wspólnota mieszkaniowa zawiązuje się z mocy prawa i muszą do niej należeć wszyscy właściciele mieszkań. We wspólnocie mieszkaniowej decyzje podejmowane są większością głosów. W przypadku współwłasności wszystkie decyzje - dotyczące np. remontu - muszą zapadać jednomyślnie.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!