- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Inwestowanie w nieruchomości: najważniejsza lokalizacja
Najbardziej poszukiwane mieszkania to lokale na wysokim piętrze, z oddzielnym wejściem do każdego pokoju, wybudowane na terenach z dobrą infrastrukturą w pobliżu. Lokalizacja jest niezwykle istotna, gdy inwestuje się w nieruchomości.
Lokalizacja to ciągle czynnik wpływający najmocniej na cenę mieszkania i na zainteresowanie kupców. Nabywcy często zwracają uwagę na udogodnienia komunikacyjne, sklepy i szkoły w sąsiedztwie.
Im wyżej, tym lepiej
Klienci na rynku nieruchomości najczęściej szukają mieszkań przede wszystkim o wygodnym układzie pokojów. Najlepiej takim, by do każdego z nich prowadziło oddzielne wejście. Kolejny czynnik mający wpływ na zainteresowanie i jednocześnie na cenę to piętro, na którym znajduje się lokal mieszkalny. Jest to wyraźnie widoczne w nowym budownictwie.
Mieszkania z wyższych pięter potrafią kosztować nawet o 8% więcej niż te z parteru. Jednak nie dotyczy to mieszkań na ostatnim piętrze (szczególnie w blokach z wielkiej płyty), które są postrzegane jako niekorzystnie usytuowane (gorąco latem, a zimno zimą).
W poszukiwaniu komfortu
Coraz częściej poszukiwane są mieszkania na małych osiedlach niż na wielkich blokowiskach. Konsumenci zaczynają doceniać spokój i komfort takich lokalizacji. Mieszkanie w nowym bloku to jednak wydatek nawet o połowie większy na każdym metrze kwadratowym w porównaniu do wielkiej płyty.
Garaż i balkon
Ciekawa kwestia dotyczy garażu. Dziś większość osób posiada samochody i wydawałoby się, że garaż jest bardzo potrzebny. Jednak w przypadku mniejszych mieszkań za schronienie dla samochodu należy dopłacić nawet 10%. Nie wszyscy chcą wydawać dodatkowe pieniądze, woląc przeznaczyć środki, np. na remont. Dlatego niektórzy właściciele mieszkań kuszą dodatkowymi pomieszczeniami (np. komórka lokatorska).
Klienci szukają również mieszkań z balkonami. Bez balkonu jest taniej, ale takie rozwiązanie nie jest popularne. Nie warto również inwestować w mieszkania na parterze lub zlokalizowane od północnej strony, bo brak nimi zainteresowania.
Przy ruchliwej ulicy
Wracając jednak do lokalizacji, warto dwa razy zastanowić się nad inwestowaniem w lokal mieszkalny przy ruchliwej ulicy, albo tam, gdzie jest po prostu głośno. Co prawda, jeśli będziemy mieli szczęście, znajdziemy nabywcę takiego mieszkania, ale nie wszystkim odpowiada zgiełk. Takie usytuowanie może obniżyć cenę lokalu nawet o 20%, co może sprawić, że inwestycja nie będzie już tak atrakcyjna.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!