- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Zainteresowanie kredytami hipotecznymi spada. Co zrobią banki?
Według najnowszych danych zainteresowanie kredytami hipotecznymi w tym roku pozostawia wiele do życzenia. Jakich kroków ze strony banków należy się w tej sytuacji spodziewać?
Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej, w styczniu zainteresowanie kredytami hipotecznymi zmalało w stosunku do tego samego miesiąca roku poprzedniego (choć w lutym sytuacja się nieco polepszyła). Wyniki potwierdzają tendencję spadkową, która zaczęła się w IV kwartale ubiegłego roku. Polacy nie wnioskują o kredyty hipoteczne tak często jak kiedyś. Te negatywne informacje dodatkowo potwierdzają dane z notowań indeksu PENGAB. Krótko mówiąc, rok 2015 zaczął się dla banków niezbyt dobrze. Co planują one zrobić w tej sytuacji?
Reakcja NBP
Między innymi w obliczu słabego zainteresowania kredytami Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o marcowej obniżce stóp procentowych. Jedną z konsekwencji tego kroku ma być sprawienie, aby kredyty hipoteczne stały się atrakcyjniejsze dla konsumentów. Dzięki niższej stopie procentowej spadnie oprocentowanie kredytów, a tym samym zmniejszą się ich koszty.
Jak zwiększyć zainteresowanie?
Aby rok 2015 nie był najgorszym od blisko dekady pod względem sprzedaży kredytów hipotecznych, niezbędne są konkretne kroki. Wspomnieliśmy już o decyzji NBP, która z pewnością będzie mieć wpływ na dynamikę wzrostu. Drugi czynnik to program Mieszkanie dla Młodych, który gwarantuje atrakcyjne dofinansowanie do kredytów mieszkaniowych.
Obniżenie kosztów – czy na pewno?
Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji obniżenie kosztów kredytowych przez banki jest potrzebnym krokiem. Osoby zainteresowane kredytem hipotecznym powinny jednak zdawać sobie sprawę z tego, że banki działają na rynku i muszą równie mocno dbać o własne przychody. Właśnie z tego powodu należy się spodziewać, że utracone z tytułu spadku WIBOR-u przychody spróbują wypełnić przychodami pochodzącymi z większej marży lub ze zwiększonych kosztów pozadsetkowych. Możliwe jest także zwiększenie kosztów obsługi rachunków osobistych czy kredytów gotówkowych.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!