- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Czy lokaty pomogą w uzyskaniu kredytu hipotecznego?
Kredyt hipoteczny pozwala spełnić marzenia o własnym mieszkaniu lub domu. Pożyczenie od banku wysokiej kwoty, a do tego na wiele lat, nie jest jednak proste - wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej. Czy wpływ na jej wysokość mają posiadane przez wnioskodawcę lokaty?
Ocena zdolności kredytowej wnioskodawcy polega na weryfikacji jego sytuacji finansowej. Klienci po złożeniu dokumentów w banku, przechodzą przez szereg analiz, które dają odpowiedź na temat tego, ile można im pożyczyć.
Co jest brane pod uwagę?
Przy weryfikacji naszych możliwości kredytowych instytucja finansowa sprawdzi przede wszystkim nasze dochody oraz miesięczne koszty utrzymania, a także spłacane w chwili obecnej kredyty i posiadane, regularne zobowiązania finansowe (np. alimenty). Każdy posiadany kredyt gotówkowy, karta kredytowa czy saldo debetowe wpływają ujemnie na zdolność kredytową klienta.
Oceniając zdolność kredytową, bank nie bierze pod uwagę posiadanych przez kredytobiorcę aktyw płynnych, jak gotówka, papiery wartościowe czy lokaty. Takie depozyty są zaś dla banku źródłem informacji o majątku klienta.
Razem czy osobno?
W ocenie zdolności kredytowej lepiej wychodzą pary lub małżeństwa starające się wspólnie o kredyt, ponieważ często dysponują dwoma dochodami. Dodatkowo jeden ze współmałżonków zabezpiecza drugiego w przypadku śmierci, wypadku czy utraty pracy. W takiej sytuacji obowiązek spłaty kredytu obciąża zarabiającą żonę lub męża. Osoby samotne mogą zwiększyć swoją wiarygodność, wciągając do kredytu współkredytobiorców, np. rodziców, teściów lub rodzeństwo.
Budowanie wiarygodności
Duże znaczenie dla banków ma historia kredytowa sprawdzana w BIK-u. Jest ona doskonałym świadectwem solidności kredytobiorcy, a negatywna może przekreślić jego szanse na kredyt. Historia kredytowa to informacje, jak dany kredytobiorca reguluje swoje zobowiązania. Mając przychylne adnotacje w BIK-u, czyli spłacając zawsze w terminie wszystkie zobowiązania, stajemy się dla banku wiarygodnym klientem. Dzięki temu nie tylko szybciej możemy dostać kredyt, ale także jesteśmy w stanie wynegocjować obniżenie marży czy prowizji.
Kredyt hipoteczny to ryzykowne przedsięwzięcie dla kredytobiorcy, ale także dla banku. Wysoka kwota i długi termin spłaty przyczynia się do bardzo wnikliwej analizy dochodów i wydatków przyszłego kredytobiorcy. Decydując się na takie zobowiązanie, najlepiej udać się do kilku banków i dokładnie sprawdzić wszystkie oferty na rynku.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!