- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Dlaczego nie warto przewalutowywać kredytów we frankach?
Trudna sytuacja osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich skłania rząd do podejmowania kroków, które miałyby ostatecznie uregulować ich problemy. Czy przewalutowanie to w tym przypadku dobry pomysł?
Znaczny wzrost kursu franka szwajcarskiego sprawił, że osoby posiadające kredyt w tej walucie muszą liczyć się z wysoką, nawet 20-procentową podwyżką miesięcznych rat w stosunku do tego, co płacili jeszcze kilka lat temu. Dla wielu kredytobiorców jest to niezwykle trudna sytuacja, w związku z czym rząd i instytucje finansowe starają się znaleźć rozwiązanie, które będzie korzystne dla wszystkich stron. Czy przewalutowanie jest takim rozwiązaniem?
Propozycja przewalutowania
Po wielu mniej lub bardziej realistycznych propozycjach rozwiązania sytuacji, przewodniczący KNF zaproponował przewalutowanie kredytów we frankach. Cała operacja miałaby polegać na tym, że frankowcy mogliby zdecydować się na przewalutowanie kredytu na takich warunkach, jakie byłyby im udzielone w złotówkach w dniu zaciągnięcia kredytu walutowego. Różnica, a dokładniej rzecz ujmując, uzyskane do tej pory korzyści musiałyby zostać spłacone do banku w formie kolejnego, tym razem nisko oprocentowanego i niezabezpieczonego hipotecznie kredytu, udzielonego na połowę tej kwoty. Pozostała część zostałaby umorzona.
Korzyści dla klienta
Z punktu widzenia klienta, który mógłby samodzielnie zdecydować, czy chce przewalutować kredyt, korzyści byłyby ogromne. Poza ustabilizowaniem wysokości swojej raty mógłby on liczyć na oszczędność. Kredytowana dopłata w większym stopniu uderzyłaby w banki niż stanowiłaby rzeczywiste wyrównanie korzyści między frankowcami a osobami spłacającymi swoje kredytu od samego początku w złotówkach.
Dlaczego przewalutowanie to zły pomysł?
Kwota, która miałaby podlegać umorzeniu, doprowadziłaby do ogromnych strat dla banków. W celu zrekompensowania tak istotnych konsekwencji instytucjom finansowym miałaby zostać udzielona obniżka podatku dochodowego. Zmniejszenie wpływów z CIT odbiłoby się natomiast na budżecie państwa, który musiałby szukać oszczędności lub pokrycia strat w innym miejscu. Gdzie? Prawdopodobnie w podatkach całego społeczeństwa, które uległyby proporcjonalnym podwyżkom. Również banki szukałyby dodatkowych zysków w kredytach i lokatach, więc ostatecznie całe społeczeństwo odczułoby taką pomoc na własnej skórze.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!