- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Windykacja bankowa - co trzeba o niej wiedzieć?
Kredyt w banku to rodzaj umowy, w ramach której kredytobiorca zobowiązuje się spłacać pożyczone pieniądze na określonych warunkach. Zdarzają się jednak klienci, którzy z różnych przyczyn nie regulują zaciągniętych pożyczek. Wtedy bank może powziąć odpowiednie kroki, by ściągnąć należności. Co warto wiedzieć o windykacji bankowej?
Udzielając klientowi kredytu, bank oczekuje terminowego regulowania comiesięcznych rat. W przypadku, gdy kredytobiorca nie przestrzega ustalonego harmonogramu spłat, instytucja finansowa podejmuje kroki windykacyjne.
Windykacja wstępna
W poszczególnych bankach procedura windykacyjna może wyglądać trochę inaczej. Może ona zostać uruchomiona np. już w pierwszym dniu opóźnienia w spłacie kredytu. Etap taki nazywany jest windykacją wstępną i oznacza podjęcie pierwszych kroków w celu uregulowania długu.
Bank podejmuje wówczas próby polubownego załatwienia sprawy. Na tym etapie do dłużnika wysyłany jest zwykle SMS z zawiadomieniem o opóźnieniu. Później prowadzone są z kredytobiorcą rozmowy telefoniczne, średnio po tygodniu-dwóch wysyłane są monity pisemne.
Windykacja terenowa
Jeśli wskazane środki nie przynoszą oczekiwanych skutków, do domu dłużnika czasem bywa wysyłany pracownik bankowy, który ma nakłonić kredytobiorcę do spłaty długu. Na tym etapie wezwań do zapłaty dłużnik ma jeszcze szansę porozumienia się z bankiem. Wszystkie podejmowane przez instytucję finansową próby ściągnięcia należności są płatne, ich ceny można znaleźć w tabeli opłat i prowizji każdego banku.
Wypowiedzenie umowy
Gdy podjęte przez bank kroki nie przyniosły rezultatów, instytucja finansowa ma prawo wypowiedzieć umowę kredytu w całości lub w części. Po upływie okresu wypowiedzenia, który z reguły trwa 30 dni, bank może wystawić bankowy tytuł egzekucyjny. Jeśli dłużnik w dalszym ciągu nie spłaci swojego kredytu wraz z należnymi odsetkami, wtedy bank może wystąpić z wnioskiem do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika o nadanie klauzuli wykonalności, którą sąd orzeka na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron postępowania. Następnie dłużnik otrzymuje postanowienie, od którego przysługuje mu zażalenie.
Tytuł egzekucyjny, opatrzony klauzulą wykonalności, stanowi podstawę do rozpoczęcia egzekucji z udziałem komornika. Ten ostatni może zająć każdy składnik majątku, np. wynagrodzenie, samochód czy mieszkanie. Uzyskane w ten sposób środki trafiają do banku jako należność za niespłacony dług.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!