- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak obniżyć raty kredytu?
Decydując się na kredyt długoterminowy, a takim jest kredyt hipoteczny, musimy liczyć się z tym, że będzie on obciążeniem domowego budżetu przez wiele lat. W sytuacji, gdy jeszcze dojdą dodatkowe wydatki, takie zobowiązanie może stać się trudne do spłacania. Jak można obniżyć raty kredytu?
W przypadku, gdy czujemy, że spłacanie kredytu nas przerasta, musimy dążyć do obniżenia jego raty. Jak to zrobić? Przede wszystkim, należy udać się z naszym problemem do banku. Pamiętajmy, że instytucji finansowej przede wszystkim zależy na tym, żeby kredytobiorcy regularnie spłacali swoje zobowiązania. Doradca bankowy przedstawi nam kilka rozwiązań, które mogą wpłynąć na zmianę wysokości comiesięcznej raty. Decydując się na taki krok, powinniśmy jednak uzbroić się w stosowne argumenty za wdrożeniem zmian do umowy, bo każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.
Wydłużenie okresu spłaty
Dobrym sposobem na zmniejszenie miesięcznej raty kredytu jest wydłużenie okresu spłaty. Im dłuższy okres kredytowy, tym niższa rata. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy liczyć się z tym, że im bardziej będziemy wydłużać spłatę kredytu, tym więcej odsetek ostatecznie zapłacimy bankowi. W efekcie będzie wyższy całkowity koszt takiej pożyczki niż przy trzymaniu się pierwotnego harmonogramu spłat.
Gdy mamy chwilowe problemy z finansami, możemy zdecydować się na wakacje kredytowe. Chcąc skorzystać z takiej opcji, zwracamy się z odpowiednim wnioskiem do banku, który na kilka miesięcy (zwykle 1-4 mies.) może zawiesić nam spłatę raty (całej lub tylko kapitałowej - w zależności od banku). Za wakacje kredytowe również przyjdzie nam dodatkowo zapłacić - tym razem w postawi prowizji.
Innym sposobem na zmianę rat kredytowych jest refinansowanie kredytu, czyli przeniesienie go do innego banku. Opcja taka nie zawsze jest jednak opłacalna. Dużo zależy od tego, czy uzyskamy niższą marżę i czy będziemy musieli zapłacić prowizję za przedterminową spłatę obecnego kredytu. W sytuacji, gdy chcielibyśmy skorzystać z takiego rozwiązania, należy zweryfikować cechy naszego starego kredytu i przeanalizować koszty związane z przeniesieniem zobowiązania.
Konsolidacja
Gdy posiadamy kilka różnych pożyczek, możemy zdecydować się na ich konsolidację. Kredyt konsolidacyjny pozwala połączyć wszystkie zobowiązania w jedno - zwykle o wydłużonym okresie spłaty. Dzięki temu zamiast kilku rat płacimy jedną, niższą niż suma poprzednich. Przy tym rozwiązaniu, tak jak przy refinansowaniu, powinniśmy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z zaciągnięciem nowego kredytu, m.in. na prowizję czy ubezpieczenie.
Każde z podanych rozwiązań ma swoje zalety i wady. W trudnej sytuacji finansowej zawsze starajmy się znaleźć rozwiązanie, nie unikajmy płacenia rat, ponieważ wpadniemy wtedy w jeszcze gorsze kłopoty i poniesiemy wyższe koszty - windykacji.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!