- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak zamienić mieszkanie na większe?
Wiele osób przez całe życie mieszka w jednym domu. Czasami jednak zdarza się, że konieczne jest znalezienie większego lokum, bo np. w rodzinie pojawia się więcej dzieci. Sprawdźmy, jak zamienić mieszkanie na większe.
Jeśli znajdziemy osobę dysponującą lokalem, który nam odpowiada, możemy dokonać zamiany mieszkań. Wiele jednak będzie zależeć od tego, jakim prawem dysponujemy do naszego dotychczasowego mieszkania, czy jest to:
- własnościowe prawo spółdzielcze,
- lokatorskie prawo spółdzielcze,
- prawo odrębnej własności
- czy prawo najmu.
W pierwszym przypadku, posiadając własnościowe prawo spółdzielcze do lokalu, możemy dokonać zamiany albo poprzez akt notarialny (tzw. zamiana cywilna), albo możemy zrzec się praw członka spółdzielni i przyjąć prawa przysługujące osobie, z którą się zamieniamy. Analogicznie postępuje druga strona. Wtedy dochodzi do zamiany spółdzielczej mieszkań. Szczegóły postępowania zależą od statusu konkretnej spółdzielni. Ustanowienie prawa własnościowego do mieszkania następuje na piśmie, bez aktu notarialnego.
Gdy dysponujemy lokatorskim prawem spółdzielczym, możemy dokonać jedynie tzw. zamiany spółdzielczej. Nie można się pozbyć prawa lokatorskiego.
Jeśli zamieniamy mieszkania z odrębnym prawem własności, musimy odwiedzić notariusza i sporządzić akt notarialny. To także zamiana cywilna. Może pojawić się tutaj kwestia dopłaty, jeśli mieszkania mają różną wartość.
W przypadku zamiany mieszkania, które jest przedmiotem najmu, najemca rozwiązuje umowę i ustala z wynajmującym, że ten wynajmie lokal mieszkalny wskazanej osobie i analogicznie postępuje druga strona. Innym sposobem jest zawarcie na piśmie przez obydwie strony umów przelewu wierzytelności, tzn. uprawnienia do korzystania z mieszkania oraz umowy przejęcia długu, tzn. obowiązek płacenia czynszu. W tym ostatnim wypadku potrzebna jest zgoda wynajmujących.
Warto również wiedzieć, że zamieniać można także mieszkania o różnych prawach własności, np. własnościowe spółdzielcze z lokalem o odrębnym prawie własności czy z prawem najmu na mieszkanie spółdzielcze lokatorskie itd. Wtedy stosuje się procedurę odpowiadającą konkretnej formie własności (jedną z wyżej opisanych), inną dla każdego mieszkania. Dzięki temu mamy większe pole manewru oraz większą szansę na znalezienie interesującego nas lokalu. Ważne jednak, żeby dopełnić ściśle wszystkich formalności.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!