- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Rola pośrednika przy zakupie mieszkania
Działalność pośrednika w wielu przypadkach może być bardzo pomocna, szczególnie gdy szukamy jakiegoś specyficznego lokalu mieszkalnego i mamy problem z jego znalezieniem. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega rola pośrednika przy zakupie mieszkania.
Pośrednictwem w sprzedaży nieruchomości może zajmować się tylko przedsiębiorca. Jego zadaniem jest wyszukiwanie ofert zbywców oraz zdobywanie informacji na temat potrzeb nabywców, a w konsekwencji - kontaktowanie obydwu stron. Nie jest to oczywiście darmowe, ponieważ każda z tych stron musi zapłacić odpowiednią prowizję. Nie oznacza to, że przy każdej transakcji dotyczącej nieruchomości potrzebny jest pośrednik.
O ile jeszcze niedawno nie tak łatwo było zostać pośrednikiem nieruchomości, o tyle obecnie dostęp do tego zawodu został znacznie ułatwiony. Od początku 2014 roku nie trzeba posiadać już licencji, żeby pośredniczyć w transakcjach związanych z nieruchomościami. Obecnie właściwie każdy może wykonywać tę profesję, jeśli tylko posiada pełną zdolność do czynności prawnych i nie był w przeszłości karany za niektóre przestępstwa. Prawo jednak wymaga, żeby pośrednik posiadał ubezpieczenie OC od szkód, jakie mogą powstać w wyniku jego działalności zawodowej.
Korzystanie z usług pośrednika może być bardzo wygodne. Trzeba jednak wiedzieć, jakiego mieszkania dokładnie się poszukuje oraz ile jesteśmy w stanie wydać na ten lokal.
U pośrednika podpisujemy umowę, która zabezpiecza interesy osoby kojarzącej sprzedawcę z kupującym. Jest to konieczne, ponieważ pośrednik nie może pozwolić sobie na to, żebyśmy uzyskali od niego informacje na temat interesujących nas ofert, a potem zrezygnowali z jego usług i na własną rękę kontaktowali się ze sprzedającymi. To oznaczałoby stratę prowizji dla pośrednika. W takiej sytuacji umowa przewiduje kary finansowe.
Nie oznacza to, że jednak jesteśmy skazani jedynie na usługi pośrednika, szukając mieszkania. Prawo przewiduje również zawarcie umowy bez zastrzegania wyłączności. Co to oznacza w praktyce? Taka forma nie zabrania nam korzystania w tym samym czasie również z usług innych pośredników lub szukania mieszkania na własną rękę. Trzeba jednak informować swojego pośrednika, że o danej ofercie dowiedzieliśmy się z innego źródła, żeby nie być posądzonym o próbę oszustwa, a w konsekwencji żeby nie narażać się na zapłatę odszkodowania. Warto zdawać sobie sprawę, że pomoc pośrednika może znacząco przyspieszyć znalezienie odpowiedniego mieszkania.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!