- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Budowa domu od strony prawnej
Budowa domu wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności natury prawnej. Przeciętnemu konsumentowi, nieobytemu w przepisach, rozporządzeniach i wytycznych, łatwo się pogubić. Jak zatem przebiega budowa domu od strony prawnej?
Pierwszym krokiem, który musimy poczynić przed rozpoczęciem budowy, jest nabycie działki pod zabudowę. W związku z tym musimy sprawdzić dokumenty konieczne do użytkowania terenu, budowy domu i jego użytkowania. Wszystkie te dane możemy skontrolować w Urzędzie Gminy, stosownym do płożenia działki. Warto przy okazji także ustalić, czy gmina posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W przypadku, gdy wszystkie formalności są załatwione, należy nabyć działkę za pomocą aktu notarialnego.
Następnym krokiem, który musi zrobić inwestor przed budową, jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Taki dokument zachowuje ważność przez 3 lata i w tym czasie budowniczy powinien przystąpić do realizacji przedsięwzięcia. Rozpoczęcie lub wznowienie budowy w stosunku, do której wygasło pozwolenie na budowę, może nastąpić dopiero po uzyskaniu nowej decyzji.
Inwestor, czyli budujący dom musi, zapewnić właściwy nadzór i wykonawstwo robót budowlanych. Jest także zobowiązany zapewnić kierowanie budową oraz nadzór nad robotami przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiednich specjalnościach.
W przypadku zmiany kierownika robót lub inspektora nadzoru inwestorskiego, inwestor jest zobowiązany do niezwłocznego zawiadomienia o tym, na piśmie, organów państwowego nadzoru budowlanego, wydającego pozwolenie na budowę. W dokumencie tym musi zostać określone, kiedy nastąpiła zmiana. Należy dołączyć do niego oświadczenia tych osób o przyjęciu obowiązków.
Inwestor jest zobowiązany powiadomić organ nadzoru budowlanego oraz projektanta sprawującego nadzór autorski o rozpoczęciu robót budowlanych. Musi to zrobić co najmniej 7 dni przed początkiem budowy. Razem z takim zawiadomieniem inwestor musi dostarczyć pisemne oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązków kierowania budową, a także oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego o przyjęciu pełnienia nadzoru inwestorskiego nad robotami budowlanymi.
Jednocześnie składając takie zawiadomienie, inwestor powinien także wystąpić o wydanie dziennika budowy. Jest to urzędowy dokument dotyczący przebiegu robót budowlanych, w którym uwzględnia się wszelkie zdarzenia i okoliczności zachodzące w toku budowy. Dziennik taki przekazuje się na czas budowy kierownikowi budowy, który odpowiada za prawidłowe prowadzenie i przechowywanie dokumentu.
Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie inwestycji. Do prac tych zalicza się:
- wytyczenia geodezyjne obiektów na terenie,
- wykonanie niwelacji terenu,
- zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów,
- wykonanie przyłączy infrastruktury na potrzeby budowy.
Rozpoczęcie dostaw energii, wody, ciepła lub gazu może nastąpić jedynie po okazaniu pozwolenia na budowę.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!