- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak wyeksmitować byłego właściciela mieszkania z licytacji komorniczej?
Jeśli w drodze licytacji komorniczej nabyliśmy mieszkanie, może być ono nadal zamieszkiwane przez byłych właścicieli. Co robić w takiej sytuacji? Czy mamy prawo wymagać od nich natychmiastowego opuszczenia lokalu? Sprawdź, jak wygląda w takiej sytuacji ich eksmisja.
W wyniku licytacji staliśmy się właścicielami mieszkania, natomiast osoba, która posiadała lokal, stała się dłużnikiem, po czym straciła tytuł prawny do lokalu. Może ona być nadal w nim zameldowana, jednak nie jest to równoważne z posiadaniem prawa do lokalu. Zameldowanie stanowi administracyjne potwierdzenie faktu zamieszkiwania w danym miejscu.
Jeśli byli lokatorzy nadal przebywają w mieszkaniu, gdy stanowi ono już naszą własność, mamy prawo naliczać im czynsz z tytułu bezumownego korzystania z lokalu. Zwykle jest to jednak rozwiązanie niesatysfakcjonujące nowego nabywcę, ponieważ chce sam wprowadzić się do mieszkania.
Powództwo o eksmisję
Jeżeli mimo próśb byli lokatorzy nie chcą opuścić mieszkania, należy wnieść do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania lokatora powództwo o eksmisję, czego wynikiem będzie orzeczenie ze wskazaniem, czy osoby pozwane mają prawo do lokalu socjalnego, czy też nie. Lokal socjalny gminy zapewniają zwykle: kobietom w ciąży, małoletnim, emerytom i rencistom.
Sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do momentu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. Mieszkania zastępcze zapewniają gminy właściwe ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Dodajmy jednak, że gminy rzadko kiedy są w stanie taki lokal zapewnić. Czasami procedura znalezienia mieszkania zastępczego może trwać kilka lat, w tym czasie niechciani lokatorzy mogą mieszkać w dotychczasowym lokalu, ale muszą płacić z tego tytułu czynsz. Czy nowemu właścicielowi mieszkania pozostaje tylko biernie czekać?
Odszkodowanie za czas, w którym lokator przebywa w mieszkaniu
Właściciel mieszkania ma prawo wnosić do gminy o uzyskanie odszkodowania za czas, w którym lokator przebywa w mieszkaniu. Zwykle jest ono równe czynszowi, który można uzyskać z tytułu najmu tego lokalu. Jak się okazuje, nie jest to jednak oczywiste, że środki takie zostaną przyznane, ponieważ właściciel musi umotywować, że poniósł szkodę z tego tytułu.
W przypadku, gdy z wyroku eksmisyjnego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, a dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać, komornik wstrzyma się dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy. Po upływie tego terminu komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe wskazanej przez gminę właściwą ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Warto dodać, że eksmisji do noclegowni i schronisk nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!