- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Co z wadami mieszkania wykrytymi po odebraniu nieruchomości?
Uzyskanie kredytu hipotecznego i wybór dewelopera to pierwsze kroki, które prowadzą nas do własnego mieszkania. Później czekamy na odbiór lokalu i przeprowadzkę. Jednak może zdarzyć się, że podpisaniu protokołu odbiorczego odkryjemy wady w mieszkaniu. Czy mamy prawo domagać się ich usunięcia przez dewelopera po odebraniu nieruchomości?
Dokonując odbioru lokalu, przenosimy na siebie ryzyko związane z jego eksploatacją. Od tego momentu obciążać nas będą koszty jego utrzymania, a dodatkowo dużo trudniej będzie udowodnić, że znalezione usterki powstały przed odbiorem mieszkania. W związku z tym powinniśmy dobrze przygotować się do odbioru lokalu. Warto nawet zabrać ze sobą na taki odbiór odpowiedniego specjalistę. Na rynku funkcjonują profesjonalne firmy, które świadczą tego rodzaju usługi, a ich koszt jest niewielki w porównaniu z kosztami naprawy niewykrytych usterek.
Pomimo ostrożności, może zdarzyć się, że wady w mieszkaniu zostaną wykryte dopiero po kilku miesiącach. Podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego w żaden sposób nie zamyka nam drogi do późniejszego czy kolejnego zgłaszania usterek deweloperowi. Wówczas zastosowanie będzie miał przepis uregulowany Kodeksem cywilnym, a dotyczący rękojmi.
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, deweloper jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi względem nabywcy, gdy sprzedane mieszkanie posiada wadę zmniejszającą jego wartość lub użyteczność ze względu na cel umowy. To samo dotyczy przypadku, gdy mieszkanie nie ma właściwości, o których istnieniu informował deweloper albo zostało wydane w stanie niezupełnym. Chodzi tu o brak pewnych elementów lub pomieszczeń, np. piwnicy.
Trzeba jednak pamiętać, że rękojmia wygasa po 3 latach. Dlatego, gdy zauważymy usterkę, powinniśmy niezwłocznie o tym poinformować dewelopera na piśmie. Na powiadomienie mamy 1 miesiąc.
Deweloper ma obowiązek wskazaną wadę usunąć na własny koszt. Żądać możemy również obniżenia ceny lokalu. Ponadto, gdy wada jest istotna lub deweloper pomimo zawiadomienia go i wyznaczeniu terminu, nie usunie usterek, mamy prawo odstąpić od umowy. Wówczas oddajemy mieszkanie deweloperowi, a w zamian powinniśmy otrzymać zwrot zapłaconych pieniędzy.
Pamiętajmy też, że w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera przepisów o rękojmi wyłączyć i ograniczać nie można. Wszelkie mniej korzystne dla nas uregulowania są niezgodne z prawem.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!