- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Banki ratują frankowców - obniżają marże
Przedstawiciele banków w Polsce zgodzili się stosować ujemny LIBOR w przypadku kredytów zaciągniętych we frankach. Tym samym oprocentowanie opierane będzie na ujemnych stopach procentowych Szwajcarii (-0,75 procent). W konsekwencji ma to oznaczać, że silny kurs franka zostanie skompensowany obniżonym oprocentowaniem kredytów, które spłacają frankowcy.
Deklaracje banków o stosowaniu ujemnego LIBOR-u są efektem ustaleń Komitetu Stabilności Finansowej w Ministerstwie Finansów. Działania mają na celu wygenerowanie korzystniejszej stopy procentowej kredytów zaciągniętych we frankach. Ponadto banki nie będą wymagały dodatkowych zabezpieczeń kredytów w tej walucie.
Skąd te problemy?
Przypomnijmy, że szwajcarski bank centralny (SNB) ogłosił 15 stycznia br., że przestaje utrzymywać sztywny kurs swojej waluty. Dotychczas euro nie mogło kosztować mniej niż 1,2 franka. Ponadto obniżona została w czwartek stopa procentowa do -0,75 proc. czego efektem była panika na rynku walut. Tego samego dnia kurs CHF/PLN przekraczał 5,19, gdy jeszcze dzień wcześniej frank szwajcarski kosztował 3,57 zł.
Banki obniżają marże
Banki informują kolejno, że honorują zapisy zawartych umów o kredyt hipotecznych we frankach szwajcarskich oraz stosują zasadę, według której ujemna wartość wskaźnika LIBOR CHF pomniejsza marżę kredytową. Kredytodawcy mają w planach wprowadzanie pakietu rozwiązań, polegających m.in. na wydłużeniu czasu trwania umowy kredytowej, dzięki czemu możliwe będzie utrzymanie raty kredytowej na poziomie zbliżonym do tego sprzed decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego, zapowiadana jest też możliwość czasowego zawieszeniem spłat rat.
Działania o długofalowych skutkach
Na spotkaniu Komitetu Stabilności Finansowej w Ministerstwie Finansów podjęto decyzję o konieczności wstrzymania się z podejmowaniem ewentualnych działań o długofalowych skutkach do czasu ustabilizowania się sytuacji na rynku walutowym i ustalenia nowego kursu równowagi franka szwajcarskiego na światowych rynkach.
Są to dobre informacje dla osób, które posiadają kredyty we frankach. Dzięki temu, że banki zgodziły się opierać oprocentowanie na ujemnych stopach procentowych Szwajcarii, wzmocnienie franka zostanie skompensowane niższym oprocentowaniem.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!