- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Dokumenty do kredytu hipotecznego na zakup mieszkania z rynku wtórnego
Kupno mieszkania na kredyt wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Inaczej będą one wyglądały w przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym, a inaczej dla rynku wtórnego.
Każda osoba zdecydowana na zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest prawdopodobnie świadoma wysiłku, z jakim będzie wiązało się przejście przez całą procedurę kredytową. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że formalności będą odmienne w zależności od tego, na jakim rynku nabędziemy daną nieruchomość. Dziś przyjrzymy się procedurze kredytowej dla mieszkań z rynku wtórnego.
Identyfikacja kredytobiorcy
Jak w przypadku każdego kredytu, tak i dla zobowiązania hipotecznego konieczne będzie określenie tożsamości wnioskodawcy, a także jego zdolności i wiarygodności kredytowej. W tym przypadku nie ma żadnych różnic dla mieszkań nowych i używanych. W każdym bowiem przypadku bank potrzebuje rzetelnych informacji dotyczących sytuacji finansowej kredytobiorcy. Standardowo będą potrzebne dwa dokumenty tożsamości, a także umowa potwierdzająca zatrudnienie wnioskodawcy i zaświadczenie o wysokości pobieranego wynagrodzenia.
Wymagania dodatkowe
Dodatkowo bank może zażądać wyciągu z rachunku osobistego wnioskodawcy za okres ostatnich kilku miesięcy. Wiele zależy od wewnętrznych procedur danej instytucji. Jeśli posiadamy inne zobowiązania kredytowe, bank również zechce mieć o nich kompletne informacje, nie tylko sprawdzając je w BIK-u, ale również prosząc nas o dostarczenie posiadanych przez nas umów.
Mieszkanie z rynku wtórnego
W przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego ilość dokumentów, jakie będziemy musieli przedstawić w banku, będzie o wiele mniejsza niż w przypadku mieszkań deweloperskich. Zdobycie wszystkich wymienionych poniżej dokumentów nie powinno stanowić problemu, więc w ostatecznym rozrachunku przejście przez całą procedurę nie musi być aż tak trudne.
Umowa i księga wieczysta
Przede wszystkim należy posiadać umowę przedwstępną potwierdzającą gotowość obu stron do zamknięcia transakcji.
Dodatkowo niezbędny będzie odpis z księgi wieczystej danej nieruchomości (jednakże nie wcześniejszy niż sprzed trzech miesięcy),
Jeśli nieruchomość nie posiada księgi wieczystej, potrzebne będą dokumenty, które określają prawo zbywcy do nieruchomości:
- umowa nabycia (sporządzona w formie aktu notarialnego) przez zbywcę prawa własności nieruchomości lub
- prawomocne postanowienie sądu o nabyciu praw spadkowych lub
- umowa darowizny tej nieruchomości na rzecz zbywcy lub
- jeśli mieszkanie lub dom jest własnością spółdzielni mieszkaniowej, niezbędne będzie dołączenie zaświadczenia o otrzymaniu przydziału, a także o braku zaległości w opłatach.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!