- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak poznać, że deweloper działa niezgodnie z prawem?
Zanim podejmiemy współpracę z deweloperem, warto wiedzieć, na jakie kwestie dotyczące zakupu od niego mieszkania trzeba uważać. To pozwoli uniknąć przyszłych problemów, które mogłyby się zakończyć fatalnie dla naszego portfela.
Deweloperzy oferują nowe lokale mieszkaniowe konsumentom. W związku z tą działalnością mają wobec nich szereg obowiązków. Jak pokazuje 30 decyzji kwestionujących działania deweloperów, które zostały wydane w 2014 roku przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, nie zawsze działają oni zgodnie z prawem. Jakie praktyki są najczęściej kwestionowane?
Koszty ponosi klient
Decyzje UOKiK pokazują, że najczęstszą praktyką negatywną stosowaną przez deweloperów jest przenoszenie na konsumenta wszystkich kosztów nabycia mieszkania. Zgodnie z prawem część wydatków powinna być poniesiona przez dewelopera. W praktyce jednak deweloperzy zastrzegają w umowie przedwstępnej, że takie koszty jak:
- taksa notarialna,
- podatek VAT,
- wypis aktu notarialnego
- czy opłaty za wpis w księdze wieczystej
będą całkowicie ponoszone przez nabywcę.
Narzucona z góry kancelaria notarialna
Inną negatywną praktyką jest narzucanie przez dewelopera miejsca zawarcia umowy sprzedaży mieszkania. Zwykle chodzi tu o wskazanie przez dewelopera konkretnej kancelarii notarialnej. Zgodnie z prawem deweloper nie może ograniczać konsumenta w zakresie wyboru notariusza. Konsument może mieć swoje powody, aby wybrać usługi innego notariusza, niż życzyłby sobie tego deweloper - i ma do tego pełne prawo.
Prawo do odstąpienia
Jak wykazał UOKiK, deweloperzy stosowali też taktykę pozbawiającą konsumentów prawa do odstąpienia od umowy, nawet jeśli jej istotne warunki będą zmienione. We wzorcach umowy można było spotkać choćby zastrzeżenia co do różnic w wielkości powierzchni lokalu, podniesienia ceny mieszkania czy zmiany materiałów budowlanych. Jednocześnie konsument nie miał wówczas prawa odstąpienia od umowy. Takie postępowanie nie jest zgodne z polskim prawem, które stwierdza, że przy zmianie istotnych warunków umowy (cena, powierzchnia etc.) konsument ma możliwość odstąpienia od umowy i to w dodatku bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Lista negatywnych praktyk stosowanych przez część deweloperów jest całkiem długa. Dotyczą one ważkich kwestii, o których każdy konsument winien wiedzieć. Praktyki kwestionowane przez UOKiK po raz kolejny pokazują, jak ważne jest dokładne czytanie wszystkich umów przed ich podpisaniem - zwłaszcza, jeśli transakcja dotyczy tak ważnej inwestycji, jaką jest zakup mieszkania.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!