- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Firma windykacyjna nie może wpisać dłużnika do BIK-u
Boisz się, że firma windykacyjna wpisze Cię na czarną listę dłużników za niespłacane należności? Z całą pewnością nie będzie to baza BIK. Przeczytaj, czym jest BIK i dlaczego nie należy się go bać.
Suma nieterminowych płatności bankowych jest spora, a firmy windykacyjne mają pełne ręce pracy. Z ich usług korzystają zarówno firmy pożyczkowe czy banki, wierzycieli jest znacznie więcej. Upominają się oni o niespłacane w terminie czynsze, opłaty za usługi telekomunikacyjne, niepłacone rachunki za prąd i gaz itd. Dłużników przybywa, więc rośnie również liczba firm windykacyjnych.
Uprawnienia windykatorów
Od instytucji windykacyjnych wymaga się szybkości działania, a przede wszystkim skuteczności. W tej sytuacji należy wiedzieć, co można, a czego nie można windykatorom.
Firmy windykacyjne w zasadzie nie mają uprawnień większych od samych wierzycieli zlecających windykacje. Jakie więc mają? Głównym ich zadaniem jest doprowadzenie do ugody pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Nie mają takich uprawnień jak na przykład policja, fiskus, komornik czy sąd.
Należy podkreślić, iż windykatorzy nie mają prawa używać gróźb w celu wymuszenia oddania długu. Nie mogą też grozić dłużnikowi egzekucją komorniczą, nie mogą straszyć wysokimi kosztami egzekucyjnymi. Nie mogą wysyłać pism do dłużnika ani telefonować czy używać poczty elektronicznej w celu zastraszania dłużnika. Mogą jedynie używać argumentów w celu zmotywowania dłużnika do szybkiej spłaty zadłużenia. Karalne jest też zastraszanie dłużnika użyciem przemocy w celu odzyskania długu.
BIK działa na korzyść kredytobiorców
Firmy windykacyjne nie mogą wpisywać dłużników do bazy danych Biura Informacji Kredytowych. Pamiętajmy, że Biuro Informacji Kredytowej nie jest listą dłużników - tymi są BIG-i. BIK jest bazą, w której gromadzone, przetwarzane i udostępniane podmiotom współpracującym (bankom, SKOK-om i części firm pożyczkowych) są informacje o kredytobiorcach, jednak są to informacje zarówno pozytywne, jak i negatywne o spłacanych zobowiązaniach kredytowych. Dzięki BIK-owi każdy z nas może budować własną historię kredytową, a jeśli będzie pozytywna, ułatwi dostęp do tanich kredytów. Dane do BIK-u przekazują jedynie banki i SKOK-i.
BIG - narzędzie windykatora
Banki mogą starać się odzyskać przynajmniej część swoich zadłużeń poprzez sprzedaż przeterminowanych należności firmom, które zajmują się taką profesją. Są to tak zwane fundusze sekurytyzacyjne, ale odzyskiwaniem tych należności będzie zajmować się firma windykacyjna. W takiej sytuacji pierwszym krokiem do odzyskania należności wierzyciela jest polubowne załatwienie spłacenia długu. Jeżeli ten sposób nie skutkuje, firma windykacyjna może wpisać dłużnika do rejestru BIG. Na polskim rynku działa kilka takich biur.
Najczęściej groźba wpisania dłużnika do rejestru BIG jest dość silną motywacją do uregulowania zadłużeń. Jeśli nasze nazwisko będzie widniało na czarnej liście, możemy mieć poważne problemy nie tylko w uzyskaniu pożyczki, ale nawet podpisaniu umowy abonamentowej o telefon i in. Z BIG-u jednak bardzo szybko możemy zostać wykreśleni. Musimy w tym celu spłacić cały dług - osoba, która wpisała nas na listę dłużników będzie miała 14 dni na usunięcie naszych danych z bazy.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!