- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Przy ustalaniu RRSO bank musi uwzględnić... nawet koszty przelewów
Przy kredytach bankowych najważniejsza jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, w skład której wchodzą wszystkie koszty kredytu. Czy do RRSO banki wliczają też opłaty za przelewy?
Konsumenci ubiegający się o kredyty bankowe powinni liczyć ich koszty, biorąc pod uwagę warunki kredytowania oraz spłaty kredytu. Trzeba przy tym porównać oferty bankowe - tylko w ten sposób będziemy w stanie wybrać dla siebie jak najkorzystniejszy kredyt.
Podczas analizowania poszczególnych ofert pożyczkowych, nie należy kierować się jedynie wysokością oprocentowania nominalnego, czyli oprocentowania kwoty kredytu. Miejmy na uwadze, że kredytobiorcy płacą jeszcze koszty dodatkowe, takie prowizje, opłaty administracyjne czy składki ubezpieczeniowe. Jak to wszystko porównywać, skoro opłat, które przyjdzie nam ponieść, jest tak dużo? Najlepiej kierować się wysokością rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania - RRSO.
Wartość wskaźnika RRSO banki podają zarówno w umowach kredytowych, jak i ofertach reklamowych - a przynajmniej powinny podawać. Przewiduje to bowiem Ustawa o kredycie konsumenckim. A jakie opłaty wchodzą w skład rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania?
Do kosztów kredytu i w RRSO uwzględniane powinny być nie tylko koszty wymienione powyżej, ale i pozostałe, które związane są z produktami dodatkowymi obowiązkowymi do skorzystania z danej oferty kredytowej. Wliczane muszą być przy tym również opłaty za prowadzenie rachunku bankowego, z którego kredytobiorca spłaca kredyt, a także koszt przelewów i wpłat na ten rachunek. Jeśli jednak na dany produkt dodatkowy (np. ROR) zdecydujemy się dobrowolnie, a to nie będzie wymagane, by z danej pożyczki skorzystać, opłaty związane z prowadzeniem takiego rachunku musimy wliczyć w koszta sami. Warto też dodać, że w przypadku kredytów hipotecznych, że do całkowitych kosztów spłaty nie wlicza się opłat notarialnych, jakie wiążą się z tymi kredytami.
Ubiegając się o kredyt, obojętnie czy jest to niewielka pożyczka gotówkowa czy wysokokwotowy kredyt hipoteczny czy nawet w teorii darmowa pożyczka, warto najpierw dokładnie sprawdzić ile i za co przyjdzie nam płacić. Najlepiej skorzystać w tym celu z narzędzi porównawczych, dostępnych w Internecie - a mowa o porównywarkach kredytowych - lub z pomocy doradcy finansowego, który ma na ten temat wystarczającą wiedzę i przeprowadzi nas przez skomplikowane procedury.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!