- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Czy kredyt hipoteczny jest kredytem konsumenckim?
Kredyt to umowa pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, w której jedna ze stron zobowiązuje się do pożyczenia pieniędzy, a druga do ich spłacenia. Na rynku finansowym można znaleźć różnego rodzaju kredyty, np. gotówkowe, samochodowe i hipoteczne. Czy ten ostatni jest także kredytem konsumenckim?
Znowelizowana Ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim dostosowuje polskie prawo do unijnego. W związku z tym banki muszą jednoznacznie, przejrzyście i szczegółowo informować kredytobiorców o warunkach i kosztach uzyskania kredytu.
Kredyt konsumencki
Kredyt konsumencki to kontrakt, który musi być zawarty na piśmie, pomiędzy konsumentem a instytucją finansową, np. bankiem. Według ustawy o kredycie konsumenckim objęty nią jest każdy kredyt zaciągnięty na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, np. gotówkowy lub na cele mieszkaniowe, który nie jest zabezpieczony hipoteką. Z takim kredytem mamy także do czynienia przy zakupach na raty lub z odroczonym terminem płatności. Według przepisów kredyt konsumencki nie przekracza kwoty 255 550 złotych, również ich równowartości w walutach obcych.
Kredyt konsumencki może być zaciągnięty nie tylko w banku, ale również w SKOK-ach, u pośredników finansowych, w firmach pożyczkowych, a nawet w sklepie, który udziela kredytu ratalnego.
Ustawowo każdy kredytobiorca może odstąpić od umowy kredytu konsumenckiego w terminie 14 dni od daty jej zawarcia bez podania żadnej przyczyny. Jedynym kosztem, jaki musi ponieść, są odsetki, a poniesione już przez niego opłaty, w tym prowizje, kredytodawca musi zwrócić w całości.
Kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny to rodzaj kredytu, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Środki uzyskane na mocy umowy kredytu hipotecznego mogą być wykorzystane przez konsumenta na remont, budowę domu lub zakup mieszkania.
W umowach o kredyt zabezpieczony hipoteką zawieranych z konsumentami stosuje się jedynie niektóre przepisy ustawy o kredycie konsumenckim, a należą do nich reguły nakładające na kredytodawcę obowiązki informacyjne i ustanawiające sankcje za ich nieprzestrzeganie. Przed zawarciem umowy o kredyt hipoteczny, kredytodawca ma obowiązek udzielenia konsumentowi niezbędnych informacji na temat warunków spłaty kredytu.
Umowa o kredyt zabezpieczony hipoteką musi być sporządzona w formie pisemnej. Jej treść musi odpowiadać wymogom Prawa bankowego i powinna zawierać informacje oraz niektóre postanowienia określone w Ustawie o kredycie konsumenckim. Jeśli kredytodawca naruszy te przepisy, konsument będzie miał prawo do tzw. kredytu darmowego. Przepisy te muszą być stosowane do umów o kredyt hipoteczny bez względu na ich wartość. Oznacza to, że także umowy przekraczające kwotę przewidzianą dla umów o kredyt konsumencki, tj. 255 550 złotych (lub równowartości tej kwoty w walucie obcej), będą podlegały wskazanym przepisom Ustawy o kredycie konsumenckim.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!