- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Których kosztów kredytowych nie uwzględnia RRSO?
Wskaźnik RRSO to najlepszy sposób na poznanie kosztów kredytu. Nie uwzględnia on jednak wszystkich opłat, jakie ponosi kredytobiorca. Które z nich zatem pomija?
Bez wiedzy na temat kosztów kredytu nie jesteśmy w stanie prawidłowo ocenić danego produktu, a także stwierdzić, czy jest nas na niego stać. Podczas weryfikowania, czy dana pożyczka jest rentowna, bardzo przydatny jest wskaźnik RRSO.
RRSO, czyli co?
RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to wprowadzony przez Ustawę o kredycie konsumenckim wskaźnik, służący do opisania całkowitych kosztów kredytu, wyrażony jako ich wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.
RRSO różni się on tym od oprocentowania nominalnego, że uwzględnia także dodatkowe koszty kredytu, tj. prowizję, składkę ubezpieczenia i inne opłaty kredytowe. Dzięki niemu konsument ma - niemal - pełny obraz wydatków związanych z pożyczką. Jeśli zależy nam na poznaniu prawdziwych kosztów spłaty, to wskazane jest sprawdzanie właśnie RRSO.
Co nie jest wliczane do wskaźnika RRSO?
Wskaźnik RRSO, choć na co dzień uchodzi za najlepsze źródło informacji o kosztach kredytu, w rzeczywistości sam również nie uwzględnia wszystkich nakładów, jakie musi ponieść kredytobiorca, spłacając zadłużenie.
Jak określa to Ustawa o kredycie konsumenckim z 2011 roku, niektóre opłaty nie są wliczane do kosztu kredytu. Wyróżnia się w niej dwie grupy nakładów:
- Pierwsza z nich to koszty usług dodatkowych. Mamy tu na myśli tylko i wyłącznie usługi, których wykup nie jest konieczny do otrzymania kredytu.
- Druga to zaś opłaty notarialne, które ponosi konsument. W tym miejscu należy wspomnieć, że opłaty notarialne to nie tylko domena kredytów hipotecznych. Występują one również przy innych kredytach, zabezpieczonych notarialnie).
Wskaźnik RRSO nie przekaże nam więc informacji na temat wszystkich kosztów, jakie możemy ponieść przy kredycie konsumenckim. Z pewnością powie nam jednak więcej o kosztach kredytu niż sama wysokość oprocentowania nominalnego. Warto o tym pamiętać.
Podobne artykuły:
- Do czego służy rzeczywista roczna stopa oprocentowania? 2015-01-20
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!