- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kupiłeś mieszkanie z lokatorem? Sprawdź, jak go wymeldować
Zamierzając kupić nieruchomość, upewnijmy się, czy nie jest ona obciążona roszczeniami i prawami osobistymi osób trzecich. Może się bowiem okazać, że nabyliśmy mieszkanie z lokatorem, którego wymeldowanie będzie kłopotliwe.
Przed zakupem nieruchomości należy zapoznać się z treścią aktu notarialnego oraz księgi wieczystej. Pomoże to w uniknięciu wielu problemów. Taki rejestr prowadzony jest przez wydziały wieczystoksięgowe sądów rejonowych. Księgi określają stan prawny nieruchomości.
Prawo dożywocia
Umowa o dożywocie jest uregulowana przez przepisy Kodeksu cywilnego. W jego ramach w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie, a co za tym idzie, powinien on przyjąć zbywcę jako domownika. Warto więc dokładnie prześledzić dokumenty, aby nie kupić lokalu wraz z dożywotnim lokatorem. Nie dość że taka osoba będzie mogła korzystać swobodnie z lokalu, to obowiązki wobec lokatora przechodzą na nabywcę mieszkania.
Podkreślmy, że informacja o takim lokatorze niekoniecznie musi się znaleźć w księdze wieczystej nieruchomości. Notariusz jest osobą, która ustala, czy istnieje w danym przypadku prawo dożywocia. Jeżeli nie zrobi tego przy podpisywaniu ostatecznej umowy kupna-sprzedaży, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. Dane na temat lokatora z prawem dożywocia znaleźć możemy także w akcie notarialnym, na mocy którego obecny właściciel nabył prawo do nieruchomości.
Co robić z niechcianym lokatorem?
Niestety, jeśli informacja o zamieszkiwaniu lokalu przez innego lokatora zostanie przeoczona, sprawę można skierować do sądu w celu zmiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę. Oznacza to, że lokator wyprowadzi się z nieruchomości, jednak właściciel mieszkania będzie musiał przekazywać mu do śmierci pieniądze w ramach renty.
Wniosek o eksmisję
Sprawę należy również skierować do sądu, jeśli najemca nie płaci czynszu i nie chce się wyprowadzić, a także gdy lokatorem jest poprzedni właściciel, który z powodu długów stracił swój dom. W takim przypadku nowy właściciel mieszkania składa w sądzie wniosek o eksmisję zameldowanej osoby. Po wymeldowaniu gmina powinna znaleźć lokatorowi zastępcze mieszkanie, choć zwykle przez długie kolejki po tego typu lokale uniemożliwiają przesiedlenie lokatora. A przecież na bruk eksmitować go nie można - przynajmniej przez pół roku od rozpoczęcia działań komornika w tej sprawie. Potem lokator może zostać przez niego przeniesiony do noclegowni (poza okresem zimowym). Jeżeli będzie to trwało długo, nabywcy przysługuje odszkodowanie od gminy za nieopłacany przez lokatora czynsz.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!